wtorek, 23 kwietnia, 2024

firma audytorska

Home Forum Pomysły pomysly firma audytorska

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 34)
  • Autor
    Wpisy
  • #5868
    ilka
    Uczestnik

    czy ktoś z Was myślał o założeniu firmy oferujacej usługi z zakresu audytu? czy takie firmy maja według Was racje bytu i przyszłość? co o tym sądzicie?

    #5871
    ewamich20
    Uczestnik

    Czy chodzi Ci o firmę, która będzie przeprowadzała audyty zewnętrzne realizacji projektów UE?
    Myślę że ma to sens pod warunkiem że wraz z biegłym rewidentem, gdyż w opiniach nt.audytu zewnętrznego podaje się że wskazanym jest udział br.

    #5877
    joawar
    Uczestnik

    Ilka nie jesteś sama z takimi myślami 😀

    #5883
    pietryka
    Uczestnik

    Pojedynczy audytorzy już tak pracują, otwierając działalność gospodarczą. Ale jest jeszcze zby mało projektów unijnych do sprawdzenia i będzie brakować zamówień, poza tym zamówienia publiczne no i najgorsze – na dzień dobry trzeba płacić ZUS.

    #5884
    pietryka
    Uczestnik

    Jeszcze chciałem coś dodać, otóż niektóre małe jsfp, inne firmy realizujące drobne projekty unijne /stypendia, językowe, itp./ są przekonane, że nie muszą przeprowadzać audytu, jeżeli ich projekty nie przekraczają 5 mln euro /dzisiaj się dowiedziałem/ i trudno im wytłumaczyć, że jest inaczej, a poza tym audyt finansowany jest w ramach projektu.

    #5885
    ilka
    Uczestnik

    Chodziło mi o bardziej kompleksowe usługi a nie tylko fundusze unijne..

    #5895
    ewamich20
    Uczestnik

    Wydaje mi się że wielu z nas myślało o założeniu firmy audytorskiej, jest jeden problem, że może nie być zapotrzebowania na nasze usługi. Oprócz audytów zewnętrznych projektów UE co możemy więcej robić?

    #5896
    tomst
    Uczestnik

    Własnie zakładam taką firmę i zamierzam audytowac projekty UE oczywiście z biegłym rewidentem chciaż nie jest to wymogiem obowiązkowym z tego co mi wiadomo z najnowszych wytycznych lecz tylko zalecane. Opisywałem wczesniej taki problem związany z przeprowadzeniam audytów wewnętrznych na zasadch outsourcingu – mysle ze to jest dobra droga do prowadzenia działności audytorskiej jednakże jak narazie zakazana prze MF.
    Pomysł wziął się stąd iż w moim województwie juz kilka razy gminy zamieszczły ogłoszenia o naborze na stanowisko audytora wewnętrznego jednak na ogłoszenia te nie było chętnych gdyż nie ma na tylu audytorów jeszcze w Polsce a biegli rewidenci nie są zainteresowani związaniem się z 1 gminą. Moim zdaniem MF powinno nam umożliwić podpisywanie z gminami umów outsourcingowych. Mając w swojej firmie 4 audytorów/rewidentów (których mam) myslę ze byłbym w stanie obsłużyc w granicach 5 – 6 gmin.

    #5897
    ilka
    Uczestnik

    CZy mógłbyś napisac cos więcej o formalnosciach/problemach z założeniem firmy o takim profilu?

    #5898
    tomst
    Uczestnik

    Założenie firmy jak każdej innej odbywa sie na takich samych zasadach.
    Kożystam z dofinasowania z UE na otwarcie firmy. W związku z tym ze nie chce narazie byc VAT-owcem bo chce wziąść pełne dofinansowanie przy minimalnym wkładzie własnym (w przypadku vatowca musiałbym zapłacić VAT z własnej kieszeni oraz czekać na jego odzyskanie) musze ograniczyć PKWIU gdyz niektra działaność z PKWIU nakłada obowiązaek bycia VAT-owcem
    To chyba jedyna rada jaką mogę udzielić

    #5899
    tomst
    Uczestnik

    I szukać jak najwięcej klientów

    #5900
    sarna
    Uczestnik

    Witam 🙂
    Mam pytanie do TOMA – czy możesz ujawnić na terenie którego województwa będziesz prowadzić działalność?

    #5901
    zeke66
    Uczestnik

    [QUOTE BY= tom_st] Założenie firmy jak każdej innej odbywa sie na takich samych zasadach.
    Kożystam z dofinasowania z UE na otwarcie firmy. W związku z tym ze nie chce narazie byc VAT-owcem bo chce wziąść pełne dofinansowanie przy minimalnym wkładzie własnym (w przypadku vatowca musiałbym zapłacić VAT z własnej kieszeni oraz czekać na jego odzyskanie) musze ograniczyć PKWIU gdyz niektra działaność z PKWIU nakłada obowiązaek bycia VAT-owcem
    To chyba jedyna rada jaką mogę udzielić[/QUOTE]

    A czy przypadkiem audyt nie jest usługą doradczą, opodatkowaną 22% Vatem?? Bo o ile mi wiadomo to jest.

    #5902
    tomst
    Uczestnik

    Z tego co wiem jezeli rejestrujesz firmę audytorską mozesz wpisać PKD związaną z doradztwem i wówczas musisz byc VAT-owcem a jeżeli skupiasz się wyłącznie na spożądzaniu opinii czy sprawozdań audytorskich to wykazujesz PKD z działalności księgowo – rachunkowej tak jak biegli rewidenci i w tym przypadku nie musisz byc VAT-owcem.
    Ale do końca nie jestem pewien tak więć jeżeli ktoś wie coś więcej to chętnie skorzystam z dorady.
    Jeżeli ktoś się orientuje to prosiłbym o porade czy PKD 74.12.Z Działalność rachunkowo-księgowa jest objeta VAT-em
    Z góry serdeczne dzięki
    Wolałbym nie podawać z jakiego województwa klikam

    #5903
    tomst
    Uczestnik

    We wczśniejszej informacji wkradł się błąd oczywiście chodzi mi cały czas o PKD a nie o PKWIU

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 34)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.