czwartek, 28 marca, 2024
Strona główna Artykuły (anty)Defraudacje KE chce ukarać Polskę za uchybienia w inwestycjach (55,5 mln euro)

KE chce ukarać Polskę za uchybienia w inwestycjach (55,5 mln euro)

Komisja Europejska chce nałożyć na Polskę karę 55,5 mln euro za nieprawidłowości w realizacji inwestycji przez grupy producentów owoców i warzyw – poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

 

[quote_center]”Realizowany program unijnego wsparcia dla grup owoców i warzyw audytowany w 2010 r. i 2012 r. wykazał, że w tym obszarze są błędy i uchybienia. Z wieloma zarzutami się nie zgadzamy i będziemy dochodzić nadal swoich racji, jeżeli trzeba to nawet przez Trybunałem Sprawiedliwości” [/quote_center]- powiedział Sawicki w poniedziałek na konferencji prasowej.

 

Jak mówił, w ramach tego programu Polska wykorzystała ponad 7,5 mld zł ze środków UE, a łącznie z pieniędzmi rolników zainwestowano w sektor owoców i warzyw 10 mld zł. Dodał, że KE najprawomocniej w najbliższym czasie nałoży na Polskę karę w wysokości 55,5 mln euro. W stosunku do 10 mld zł jest to kwota ok. 5 proc.

Minister wyjaśnił, że w grudniu ubiegłego roku, po unijnych audytach wprowadzony został plan naprawczy. [quote_right](…)po unijnych audytach wprowadzony został plan naprawczy (…)[/quote_right] Objęto nim 204 grupy. Będzie on realizowany do końca tego roku i dopiero po jego zakończeniu KE miała podjąć decyzję o ewentualnych karach.

Wygląda na to, że jednak decyzje zostaną przyspieszone i niezależnie od tego, czy zapadnie ona czy nie, plan naprawczy będzie nadal realizowany” – zapewnił szef resortu rolnictwa. Jak dodał, „jest przekonany, iż w wielu wypadkach, te grupy i organizacje przed tymi karami obronią się”.

 

Zainteresowanie grup i organizacji producentów pomocą finansową w ramach wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw

Polska w największym stopniu korzystała z unijnych pieniędzy na wsparcie dla grup producentów owoców i warzyw. Zainteresowanie nimi było tak duże, że KE drastycznie w kwietniu 2012 r. ograniczyła finansowanie takich grup.

Unijne wsparcie było można wykorzystać na wspólną organizację rynków: owoców i warzyw. Pomoc finansowa udzielana była tzw. wstępnie uznanym grupom producentów owoców i warzyw oraz uznanym organizacjom producentów owoców i warzyw.

Obejmowała ona pokrycie kosztów związanych z utworzeniem grupy producentów i (…)

 

(Źródło) Dalsza część artykułu : >> Rzeczpospolita <<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze