czwartek, 28 marca, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe KE ostrzega przed dominacją światowej "wielkiej czwórki" audytu

KE ostrzega przed dominacją światowej "wielkiej czwórki" audytu

Unijny komisarz ds. usług finansowych Michel Barnier ostrzegł w środę przed dominacją światowych gigantów z tzw. wielkiej czwórki w sektorze audytu w UE. KE rozpoczęła konsultacje przed planowym uregulowaniem sektora firm audytorskich.


Po bankach, agencjach ratingowych i funduszach spekulacyjnych, KE chce uregulować kolejny sektor rynku – firmy audytorskie, które sprawdzają sprawozdania finansowe przedsiębiorstw. Chce, by na rynku było więcej niezależnych, wiarygodnych firm, które będą cieszyły się większymi uprawnieniami i nie będą narażone na konflikt interesów.


„Powinniśmy móc polegać na informacjach oddających prawdziwą kondycję finansową przedsiębiorstw. Rola audytorów jest tu ogromna, dlatego też potrzebujemy solidnych i całkowicie niezależnych audytów. Kryzys uwypuklił niedociągnięcia w tym sektorze” – powiedział Barnier na konferencji prasowej.


W szczególności KE niepokoi się istniejącą koncentracją na rynku: jeśli chodzi o audyt spółek giełdowych, w większości krajów UE 90 proc. rynku należy do „wielkiej czwórki”: Deloitte&Touche, Ernst&Young, PricewaterhouseCoopers oraz KPMG. Skalę ich dominacji obrazuje fakt, że obsługują one 99 ze 100 największych spółek notowanych na giełdzie w Londynie.


Barnier przestrzegł przed ryzykiem systemowym, jakie wywołałoby zamknięcie jednego ze światowych gigantów, który obsługuje średnio 20-25 proc. europejskich firm. Przypomniał upadek wielkiej firmy audytorskiej Arthur Andersen (zaliczanej do ówczesnej „wielkiej piątki”) w związku z tuszowaniem nieprawidłowości w amerykańskim koncernie energetycznym Enron w 2002 r. Zdaniem komisarza, należy dążyć do większego zróżnicowania na rynku audytu m.in. poprzez wspieranie rozwoju małych firm w tej branży – które na skutek skoncentrowania rynku w rękach „wielkiej czwórki” nie potrafią zdobyć odpowiedniej renomy.


KE wstępnie przedstawia różne propozycje: rotacyjne sprawdzanie ksiąg przedsiębiorstw przez różnych audytorów; przeprowadzanie audytu wspólnie przez wielką i małą firmę; rodzaj obowiązkowego „testamentu” na wypadek upadłości firmy audytorskiej, by zapewnić sprawne przejęcie badanych sprawozdań finansowych przez konkurencję itd.


Do KE docierają informacje z krajów członkowskich o przypadkach, gdy w tarapaty finansowe wpadły firmy pozytywnie zweryfikowane wcześniej przez audytorów. W opublikowanej w środę zielonej księdze stawia w związku z tym pytanie o niezależność audytorów i poziom ich krytycyzmu.


Czy jest normalne i zdrowe, że jedna i ta sama firma zapewnia audyt, a także jednocześnie świadczy usług doradcze? Czy to nie prowadzi do nieporozumień, a nawet do konfliktu interesów?” – pytał retorycznie Barnier.


„Czy jest zdrowe, że te same firmy prowadzą audyt swoich klientów przez całe lata? Czy jest zdrowe, że firmy same wybierają sobie audytorów i ich opłacają?” – kontynuował.


>> www.pb.pl <<

Poprzedni artykułUrzędy przeciw redukcji etatów
Następny artykułAUDYTOR WEWNĘTRZNY
PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze