piątek, 29 marca, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe o fin. publ. Przedsiębiorcy chcą menedżerów w sądach

Przedsiębiorcy chcą menedżerów w sądach

Środowiska biznesowe popierają propozycję resortu sprawiedliwości, który dąży do utworzenia w sądach rejonowych nowego stanowiska menedżera.


Przedsiębiorcy wiążą duże nadzieje z zaproponowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmianami w ustawie – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw. Liczą bowiem na to, że sugerowana przez nich od lat reforma organizacji systemu sądownictwa przyspieszy trwające niekiedy latami postępowania gospodarcze. Ma w tym pomóc m.in. wprowadzenie do sądów rejonowych stanowiska menedżera/dyrektora oraz wdrożenie systemu okresowych ocen pracy sędziów.


Spóźniona reforma


– Po 1989 roku przeprowadzono reformę gospodarczą, administracyjną, samorządową, ale w zakresie organizacji wymiaru sprawiedliwości tak naprawdę niewiele się zmieniło. A przecież funkcjonowanie sądownictwa jest sprawą pierwszoplanową, szczególnie dla przedsiębiorców – ocenia Andrzej Arendarski, prezes KIG. Przypomina, że do sądów należy rozstrzyganie sporów gospodarczych i cywilnych związanych z działalnością gospodarczą, nadzorowanie egzekwowania roszczeń w drodze postępowania egzekucyjnego czy przeprowadzanie postępowań upadłościowych i wykreślanie przedsiębiorców z rejestru.


Menedżer wyręczy sędziego


Dyrektorzy sądów są powoływani obecnie tylko w sądach okręgowych i apelacyjnych. Zgodnie z projektem będą oni pracowali także w sądach rejonowych, w których jest więcej niż 15 stanowisk sędziowskich. W mniejszych rejonach ich zadania będą wykonywali dyrektorzy przełożonych sądów okręgowych.


Przedstawiciele KIG zwracają uwagę, że wprowadzenie instytucji menedżera sądu będzie stanowić realizację wielokrotnie zgłaszanego przez przedsiębiorców postulatu mającego na celu odciążenie sędziów od wykonywania pracy biurowej i podejmowania czynności techniczno-procesowych. Wykonywanie tego zapewnieni sprawne funkcjonowanie infrastruktury sądu oraz efektywne zarządzanie personelem pomocniczym. Na prezesie sądu spoczywać natomiast będzie odpowiedzialność za zapewnienie, poprzez właściwe kierowanie pracą sędziów, wysokiej jakości podstawowych działań sądu, czyli sprawowania wymiaru sprawiedliwości i wykonywania zadań z zakresu ochrony prawnej.


Okresowe oceny pracy


Poprawieniu efektywności pracy sędziów ma służyć także zaproponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości system okresowych ocen pracy sędziów. Będą one dokonywane przez sędziów wizytatorów (…)


Dalsza część artykułu na stronach >>Gazety Prawnej<<

Poprzedni artykułAudytor Wewnętrzny
Następny artykułTrzeba utworzyć komitet audytu
PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze