Drogi zaliczane do transeuropejskiej sieci drogowej będą podlegać szczegółowym audytom bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Szanse na pracę audytora będą mieli jednak tylko ci, którzy mogą się pochwalić wyższym wykształceniem technicznym w zakresie budownictwa drogowego, inżynierii ruchu drogowego lub transportu. Takie zasady wprowadza projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych, który przyjął w tym tygodniu rząd.
Pięcioletnia praktyka
Kandydaci na audytorów będą musieli spełnić także inne wymagania. Oprócz odpowiedniego wykształcenia trzeba będzie wykazać się co najmniej 5-letnią praktyką w zakresie projektowania dróg, inżynierii ruchu drogowego, zarządzania drogami, zarządzania ruchem drogowym lub opiniowania projektów drogowych pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Oprócz tego kandydat na audytora będzie musiał ukończyć specjalne szkolenie i zdać egzamin na audytora. Szkolenia będą mogły organizować uczelnie wyższe publiczne i niepubliczne, które mają uprawnienia do prowadzenia studiów drugiego stopnia z zakresu budownictwa drogowego. Sposób przeprowadzania i zakres programowy szkolenia określi minister w rozporządzeniu.
Na tym nie koniec. Oprócz tego audytor będzie musiał mieć ważny certyfikat audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego. Po dostarczeniu przez kandydata dokumentów potwierdzających spełnienie ustawowych wymogów certyfikat ważny na 3 lata wyda kandydatowi minister infrastruktury. Jego wydanie i przedłużenie zawsze będzie wymagało wniosku zainteresowanego. Gdy po upływie 3 lat certyfikat straci ważność, audytor będzie mógł go przedłużyć, przedstawiając potwierdzenie ukończenia szkolenia okresowego. W ten sposób przepisy zmuszą audytorów do stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych na szkoleniach okresowych, które trzeba będzie zaliczyć co najmniej raz na trzy lata. (…)
Dalsza część artykułu na stronach >>Gazety Prawnej<<