sobota, 15 czerwca, 2024
Strona główna MF / NIK / UE Info z Ministerstwa Finansów Autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ust. o fin. publ. (...)

Autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ust. o fin. publ. (…)

Komunikat do pobrania ze strony Ministerstwa Finansów znajduje się >>tutaj<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

49 KOMENTARZE

 1. Audytorzy Sądów, Prokuratur, Szkół wyższych – może wspólnymi siłami wypracujemy protest i wyślemy do Misnisterstwa, czy pozwolimy tak sie wylać z „kąpielą”. Po co przez te trzy lata utopiono tylesrodków finansowych na szkolenia, przygotowanie audytorów, przygotowanie jednostek do wprowadzenia audytu, a teraz się to wszystko przekreśla wprowadzeniem jednej audtopoprawki. Przecież wiadomo, że jeżeli tym jednostkom pozostawi się swobodę w zatrudnieniu audytora, to prawie żadna z nich go nie pozostawi. Tak więc cała grupa ludzi, przeszkolonych, przygotowanych do zawodu zostanie wylana na bruk. Czy taki miał byc efekt wprowadzenia audytu w Polsce, a co na Komisja Europejska?.

  • Sądzę, że wszyscy audytorzy niezalężnie od rodzaju instytucji powinni podjąć wspólne działania.Pierwsza będzie procedować Komisja Finansów Publicznych, może więc meile do jej członków.

   • Święte słowa. Chociaż zanim poprawka trafi do Sejmu musi – w okresie 2-3 tygodni (wg słów Pani Gilowskiej) – przejść przez RM. Może najpierw do Premiera?

 2. Lista jednostek pozbawionych audytu tą autopoprawką jest dużo dłuższa… policzmy ile ludzi zdało egzamin na AW. Teraz się jedną decyzją pozbawia sensu ich pracę oraz pracę dokonaną dotychczas przez audytorów.

 3. Mam pytanie – po co było zdawać egzamin? autopoprawka mówi o odpowiednich kwalifikacjach – poproszę o zwrot kosztów i nakladów poniesionych na przygotowanie się do egzaminu,

  • <P>Radzę wszystkim dokładnie przeczytać treść autopoprawki, dokładnie i starannie. Potem sobie wyciągnijcie wnioski, bo widzę że panika przed zwolnieniem zaślepiła Wam zdrowy rozsądek. Czytajcie po kolei, art. 48, art. 49, art. 50, 51, 52, a potem mamy ni z gruszki ni z pietruszki art. 13a, 15a, 18a, 18b. Kto takiego bubla by wypuścił z MFu? Przecież to się wszystko nie trzyma kupy, wygląda jakby ktoś to spreparował w bardzo nieudolny sposób, a Wy panikujecie. Widzę, że nie przyłożyliście należytej staranności w czytaniu autopoprawki, a ktoś czyta to wszystko i śmieje się. </P>
   <P><A href="http://orka.sejm.gov.pl/projustall5.htm">http://orka.sejm.gov.pl/projustall5.htm</A></P&gt;
   <P>
   <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="90%" border=0>
   <TBODY>
   <TR vAlign=top>
   <TD align=middle colSpan=4><FONT face="Arial CE,Arial,Arial PL,Helv,Helvetica" color=#0000cc size=3><A href="http://orka.sejm.gov.pl/proc5.nsf/projekty/1078_p.htm"><IMG height=36 alt="Tekst projektu" hspace=5 src="http://www.sejm.gov.pl/gif/page.gif&quot; width=36 align=absBottom></A> <B>Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw
   <P></B></FONT><FONT face="Arial CE,Arial,Arial PL,Helv,Helvetica" size=3><B>( </B></FONT><FONT face="Arial CE,Arial,Arial PL,Helv,Helvetica" color=#0000cc size=3><B><A href="http://orka.sejm.gov.pl/Druki5ka.nsf/druk?OpenAgent&amp;1078"><IMG src="http://www.sejm.gov.pl/gif/ac.gif&quot; align=absMiddle border=0> druk nr 1078</A></B> </FONT><FONT face="Arial CE,Arial,Arial PL,Helv,Helvetica" size=3><B>wpłynął 26-10-2006 ) </B></FONT><BR></P></TD></TR>
   <TR>
   <TD></TD>
   <TD><!-010!!00010101-></TD></TR>
   <TR vAlign=top>
   <TD></TD>
   <TD>&nbsp;</TD></TR>
   <TR vAlign=top>
   <TD></TD>
   <TD>&nbsp;</TD></TR>
   <TR vAlign=top>
   <TD colSpan=5><B><FONT face="Courier New" size=-1>OPIS PROJEKTU: </FONT></B></TD></TR>
   <TR vAlign=top>
   <TD>&nbsp;</TD>
   <TD colSpan=3><FONT face="Courier New" size=-1>- projekt ma na celu wprowadzenie przepisów nakładających obowiązek zamieszczania projektów planów agencji i innych planów budżetów pozostałych państwowych osób prawnych jako załącznika do projektu ustawy budżetowej</FONT></TD></TR>
   <TR>
   <TD></TD>
   <TD><!-101!!20061107-></TD></TR>
   <TR vAlign=top>
   <TD></TD>
   <TD>&nbsp;</TD></TR>
   <TR vAlign=top>
   <TD></TD>
   <TD colSpan=4><FONT face="Courier New" size=-1>Dnia 07-11-2006 skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu</FONT></TD></TR>
   <TR>
   <TD></TD>
   <TD><!-102!!20061116-></TD></TR>
   <TR vAlign=top>
   <TD></TD>
   <TD colSpan=4><FONT face="Courier New" size=-1>&nbsp;</FONT></TD></TR>
   <TR vAlign=top>
   <TD colSpan=4><FONT face="Courier New" size=-1><B>I CZYTANIE NA POSIEDZENIU SEJMU</B></FONT></TD></TR>
   <TR vAlign=top>
   <TD></TD>
   <TD colSpan=4><FONT face="Courier New" size=-1>pos. nr 28 dn. 16-11-2006</FONT></TD></TR>
   <TR vAlign=top>
   <TD></TD>
   <TD><FONT face="Courier New" size=-1>skierowano do</FONT></TD>
   <TD align=middle><FONT face="Courier New" size=-1>: </FONT></TD>
   <TD><FONT face="Courier New" size=-1>Komisji Finansów Publicznych</FONT></TD></TR>
   <TR>
   <TD></TD>
   <TD><!-399!!20061120-></TD></TR>
   <TR vAlign=top>
   <TD></TD>
   <TD colSpan=4><FONT face="Courier New" size=-1>&nbsp;</FONT></TD></TR>
   <TR vAlign=top>
   <TD colSpan=4><FONT face="Courier New" size=-1><B>UCHWALENIE</B></FONT></TD></TR>
   <TR vAlign=top>
   <TD>&nbsp;</TD>
   <TD colSpan=4><FONT face="Courier New" size=-1>sprawa niezamknięta</FONT></TD></TR></TBODY></TABLE></P>
   <P>&nbsp;</P>

  • Radzę wszystkim dokładnie przeczytać treść autopoprawki, dokładnie i starannie. Potem sobie wyciągnijcie wnioski, bo widzę że panika przed zwolnieniem zaślepiła Wam zdrowy rozsądek. Czytajcie po kolei, art. 48, art. 49, art. 50, 51, 52, a potem mamy ni z gruszki ni z pietruszki art. 13a, 15a, 18a, 18b. Kto takiego bubla by wypuścił z MFu? Przecież to się wszystko nie trzyma kupy, wygląda jakby ktoś to spreparował w bardzo nieudolny sposób, a Wy panikujecie. Widzę, że nie przyłożyliście należytej staranności w czytaniu autopoprawki, a ktoś czyta to wszystko i śmieje się.

   http://orka.sejm.gov.pl/projustall5.htm

   Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw

   ( druk nr 1078 wpłynął 26-10-2006 )

    

    

   OPIS PROJEKTU:

    
   – projekt ma na celu wprowadzenie przepisów nakładających obowiązek zamieszczania projektów planów agencji i innych planów budżetów pozostałych państwowych osób prawnych jako załącznika do projektu ustawy budżetowej

    

   Dnia 07-11-2006 skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu

    

   I CZYTANIE NA POSIEDZENIU SEJMU

   pos. nr 28 dn. 16-11-2006

   skierowano do
   :
   Komisji Finansów Publicznych

    

   UCHWALENIE

    
   sprawa niezamknięta

    

   • Do jurora,
    Proszę, rozwiń swoją myśl, bo mam wrażenie, czytając Twój post, że nie widzisz w zapisach autopoprawki nic co mogłoby niepokoić zainteresowanych. Dzięki. Pzdr.

  • Do autora juror. Czytałam uważnie i art. 13a, 15a, 18a i 18b dodaje się po artykułach 13, 15,18 ustawy o zmianie ustawy o fp oraz niektórych ustaw, a nie samej ustawy o fp.

 4. Drodzy towarzysze niedoli! Rzeczywiście rączki opadają, zwłaszcza jak się czyta uzasadnienie, taki knot chyba(?) nie zostanie uchwalony – ale ndzieja matką glupich- trzeba jakoś zewrzeć szeregi!!!

  • Na stronie sejmu jest tylko tekst projektu i uzasadnienie (ostani wpis z 15.11.2006). Tekstu autopoprawki jeszcze nie zamieścili. A po co audyt? Wygrali wybory parlamentarne i prezydenckie. W samorządowych też poszło nieźle. To tylko jeszcze tego brakowało żeby ktoś obcy biegał im po urzędzie i na ręce patrzył a tu Marysia i Franek pracy nie mają a to przecież dobre dzieci (bo swoje).

  • niestety sytuacja wygląda inaczej – na stronie sejmu jest tekst projektu ustawy zmieniającej UFP przyjęty przez RM w październiku. Na stronie MF jest projekt autopoprawki rządu do tegoż projektu. Teraz ta autopoprawka będzie przedłozona RM do przyjęcia a potem pójdzie do Sejmu. Z tego co mówiła Pani Gilowska (strona http://www.samorzad.pap.pl zakładka gospodarka) trafi ona do Sejmu za 2-3 tygodnie.

 5. w państwie „prawa”- brak poszanowania prawa, szacunku do ludzi ich wkładu w pracę……dla mnie to poprostu porażka!!!!!!!! Pieniądze za egzamin itd, są niczym przy poczuciu straconego czasu! 

 6. Czytaliscie to?

  „Minister Finansów okresli, w drodze rozporzadzenia, wymagane kwalifikacje zawodowe, o których mowa w ust. 1 pkt 5, oraz tryb zatrudniania na stanowisku audytora wewnetrznego, uwzgledniajac staz pracy na stanowiskach zwiazanych z audytem lub kontrola oraz certyfikaty i inne poswiadczenia zawodowe.” 

  „Audytorem wewnetrznym bedzie mogla zostac osoba, która spelnia podstawowe kwalifikacje (posiada odpowiednia wiedze i doswiadczenie), co potwierdzone moze byc odpowiednimi certyfikatami badz zwyklym swiadectwem pracy

  Przewiduje sie, ze na stanowisko audytora wewnetrznego zatrudniane przez kierownika jednostki beda osoby spelniajace okreslone w rozporzadzeniu wymagania (np. osoby posiadajace zaswiadczenie Ministra Finansów o zlozeniu na podstawie dotychczas obowiazujacych przepisów egzaminów na audytora wewnetrznego z wynikiem pozytywnym, osoby posiadajace miedzynarodowe certyfikaty CIA, CGAP, ACCA, osoby posiadajace uprawnienia inspektora kontroli skarbowej, kontrolera NIK, RIO, bieglego rewidenta), bez koniecznosci organizowania nie uznawanych poza polska administracja egzaminów ( art. 51 ust. 1 oraz art. 53)”

  Kto to napisał?

 7. Nie wiem czy autor tego tekstu ma świadomość, ale aplikacje kontrolerskie NIK, RIO, Kontroli Skarbowej a nawet nasz biegły rewident także nie są uznawane za granicą. W związku z tym możemy się chyba spodziewać likwidacji wspomnianych certyfikatów czy egzaminów?

   

  Naprawdę nie pojmuje, co przyświecało osobie piszącej to uzasadnienie… Brak koordynacji audytu leczą jego likwidacją. Co ze szkoleniami PHARE, co z pieniędzmi jakie dała Unia na rozwój audytu w Polsce? Co ze skromnym bo skromnym ale jakimś dorobkiem polskiego audytu – rozwój stowarzyszeń zawodowych, wydanie kilku książek dotyczących audytu, rzesza osób ze zdanym egzaminem??

   • Hej!

    Wszyscy posłowie posiadają skrzynki mailowe, można też wysłać list metodą konwencjonalną. Można to zrobić indywidualnie, można jako SGI albo połączony apel SGI, IIA, SAW. Coś robić trzeba zgadzam się.

    • Proponuję list  w formie papierowej do Marszałka Sejmu, zastanowimy się co do formy podpisu , najlepiej byłoby jako stowarzyszenie. Może poprosimy Admina o uruchomienie zakladki, gdzie  każdy będzie mógł dopsywać fragment listu, a potem z tego stworzy się całość, chyba że ktoś podejmie się napisania całości? Co Wy na to?

     • dobry pomysł chociaż…na zwykłe pismo chyba nikt nie zwróci uwagi bo, jak widać, nie mamy możnych mecenasów. A może byśmy zdobyli maile Pani Gilowskiej i wszystkich posłów i zasypali ich indywidualnymi mailami. Jak im się skrzynki pozapychają może zauważą temat?

     • Byc może potraktuja to jako spam ale co na to komisja sejmowa???

      To raz,a dwa co na to szefostwo IIA Polska??

      Ostatecznie jest nas niemało  i podoba mi sie pomysł uruchomienia przez Admin-a strony która mogła by być oficjalna strona sprzeciwu.

      Jeżeli nikogo nie zaiteresujemy tematem to przepadliśmuy.

      Może redaktorzy gazety prawnej?

     • Już kontaktowałem się z panią, która odpowiada za audyt w GP. Przedstawiłem jej sytuacje i redakcja się tym najpewniej zainteresuje.

 8. Proponuję tematem zainteresować również inne poczytne gazety: np. Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza – na pewno podejmą temat!

   • a szanowni Państwo zastanawiało się nad konsekwencjami „wsadzenia” nieszczęsnej autopoprawki uofp na strony którejkolwiek z powyższych gazet?? co z aw mającymi umowy na czas określony? fajnie jest działać pod wpływem impulsu, ale chyba niekoniecznie w tej sytuacji;

    proponuję trochę ochłonąć, policzyć do 10, wziąc kilkanaście głębokich oddechów i poważnie zastanowić sie co nam da więcej? działanie na łapu capu czy przemyślane na spokojnie pismo oficjalne /tu już daję wolną rękę SKĄD/

    • Zawsze wzruszała mnie ludzka wiara w „oficjalne papiery”. Czy myśli Pan / Pani, że kogokolwiek obejdzie pismo od jakiegoś SAW-u? Nie jesteśmy grupą która może skutecznie lobbować w parlamencie bo nikomu ważnemu się nie opłaca byśmy istnieli. Obawiam się, że mamy taką samą siłę przebicia jak pozostali pracownicy administracji publicznej.

     • i dlatego : dajmy na wstrzymanie 🙂 poczekajmy do oficjalnej wersji, proszę, psujemy tylko sobie krew i nic więcej; za chwilę naskoczycie na mnie, że sieję ferment, ale teraz już mnie to bawi – naprawdę; temat powraca jak bumerang od dwóch miesięcy; a co pomoże zwrócenie się do prasy? każdy tytuł ma za sobą jakąś partię… czysta polityka! o czym pomyśli dyrektor jakiegoś urzędu gminy czy czegoś w tym stylu po przeczytaniu „obiektywnego” artukułu? będzie: „hura, nareszcie mogę pozbyć się tego/tej aw!”; tak będzie w znakomitej większości jednostek 🙁 owszem, są też tacy, którzy są zadowoleni ze współpracy z aw, nie przeczę… a co MF szkodzi wywalić na bruk 500-1000 osób? problem? nie sądzę – co nie znaczy, że popieram

      można na ten temat pisać do ….. nie napiszę jakiego czasu 😉 proszę jedynie szanowne koleżeństwo o trochę rozwagi 🙂

      pozdrawiam

     • zgadzam sie z izmi….jestem w glupiej sytuacji bo wybieralam sie na egzamin 21 listopada. I co teraz? jeśli juz innych terminow nie będzie to nie mam juz szansy na zdobycie uprawnien – inne typu CIA czy tez te z wyzszej polki sa i czaso i kaso-chlonne… Moj pracodawca wyslal mnie na studia podyplomowe i chcialby w koncu miec audytora, a dopoki nie bedzie tego rozporzadzenia okreslajacego kwalifikacje to ja po prostu nie wiem co bedzie ze mna…i licze, ze bedzie powolana nowa komisja i oglosi nowe terminy….chcoc coraz slabszy mam zapal do nauki tym bardziej, jesli sporo rzeczy bedzie nieaktualne…


      dzanaliz

     • Oj, komisji w MF to już na pewno nie będzie. Może nawet tego okrojonego audytu wewn. nie będzie – polecam lekturę stengoramu posiedzenia sejmu z 16.11.2006 a zwłaszcza słowa Pani Gilowskiej o audycie (teraz poprawka – prawdziwe zmiany=audyt zewnętrzny w kwietniu/maju 2007).

 9. Ludzie przecież o to chodziło, żeby dobrać się do unijnych pieniędzy. Jest ich zbyt dużo, a tak będą poza kontrolą. 


  Marian

 10. No cóż, logiczne: najpierw rozmontowano system służby cywilnej, teraz – po cichu – przygotowywane jest rozmontowanie systemu audytu wewnętrznego w jsfp…

 11. Jestem, tak jak wszyscy wcześniej komentujący tę autopoprawkę, sfrustrowana i rozgoryczona. Szkoda mi czasu, pieniędzy, zaangażowania w uczenie się nowego zawodu, z którym wiązałam swoje plany życiowe. Ciekawa jestem komu zależy na tym, aby spowodować całkowitą erozję tego wszystkiego, co w zakresie audytu już się u nas dokonało. Dlaczego dewaluuje się wartość certyfikatu MF ? Może wiecie czyje interesy ma załatwić wprowadzenie tej autopoprawki ? A swoją drogą, to skanadal, że bez przerwy „majstruje” się przy tak ważnej ustawie, gdzie jest stabilność przepisów będąca fundamentem państwa prawa ? To tylko takie pytania retoryczne. Uważam, że należy za pośrednictwem np. SAW-u głośno wyrazić niezadowolenie i wielki niepokój naszego środowiska związany z zapisami tej autopoprawki. Warto też zainteresować media tą sprawą żeby nie przeprowadzono po cichu, za naszymi plecami regulacji, które w sposób istotny zaważą na naszym „być albo nie być”.

  • popieram, trzeba media tym zainteresować

   należy tylko dodać że podobno prace nad tymi zmianami były czysto polityczne, nie pozowlona napisać zadnych uwag do projektu ustawy, która była już we wrześniu w tym kształcie sporządzona, a z plotek wynika, iż pierwotna wersja była jeszcze bardziej niekorzystana.

   nic w tym kraju nie można swojego zbudować, jak już cos jest to przyjdą nowi i to likwidują, chore

 12. System kontroli oparty na wzorcach anglosaskich (kontrola wewnętrzna i audyt wewnętrzny) okazał się dla nas zbyt demokratyczny (czytaj niezależny) i to jest chyba jedyny powód poroponowanych zmian. Swoją drogą Min. Ziobro jeździł do Anglii po dobre wzorce, więc może by to samo zaproponować Min. Gilowskiej?


  kikcloud

 13. Uważam, że ten „pomysł” z autopoprawką to kolejna zagrywka rządowa, która uderzy w grupę ok. 2000 audytorów. Mam więc pytanie. Dlaczego rząd nie „wymyślił” okresu przejściowego, który trwałby kilka lat na kolejne przekwalifikowanie się audytorów, którzy to po wejściu poprawki do ustawy w ciagu 3 m-cy od jej obowiązywania mieliby być zwalniani.Czy ktokolwiek pomyślał, kto dokona zwrotu za straty, poniesionych przez osoby, które powaznie podeszły do tematu i zainwestowały w podniesienie wykształcenia? Ja po zdaniu egzaminu w Ministerstwie Finansów w 13 edycji…rozpoczełam i skończyłam Studia Podyplomowe na UW, kursy jeden półroczny dla samodzielnych ksiegowych, drugi dotyczący rozliczania funduszy unijnych? Kto więc mi odda za hotele, wyżywienie itp? A koszt mój osobisty, moje stracone na naukę noce, zaniedbana przez to moja rodzina? Ja nie wiem jaki będzie finał tego „szatańskiego pomysłu” osób które wymysliły  ową poprawkę….ale ja nie podaruję strat, jakie w związku z tym poniosłam. Nie dość, że szkolenia organizowane przez MF były na żenująco niskim poziomie, zmuszona byłam zainwestować, to dowiaduje się, że komus ubzdurał się kolejny pomysł? Czy tam sa osoby „myslące innaczej”. Wstyd mi za to, co się dzieje obecnie….

  • Dalia5 doskonale Cię rozumiem i podzielam Twoje zdanie. Jestem w podobnej sytuacji i płakać mi sie chce jak pomyślę ile kasy wywaliłam na to g…o bo inaczej nazwać tego nie mogę w tej chwili. Nie da się zyć w tym kraju. Ludziom ambitnym chcącym do czegoś dojść i ustabilizować się jakoś w tym durnym systemie podcinają skrzydła w tak okrutny i drastyczny sposób. Zero poszanowania…zero szacunku w tym kraju dla człowieka…jestem tak rozgoryczona, że mam ochotę pozwać rząd do sądu o zwrot wkładu finansowego i emocjonalnego jaki włożyłam w tą sprawę. Serio chętnie bym to zrobiła…

 14. Ta Autopoprawka to jedna wielka pomyłka. Rozpoczęło się nowe szkolenie Transition Facility zbliżone tematyką do Phare. Oczywiście uwzględnia ono standardy międzynarodowe i szokiem jest, że tle pieniędzy znowu ma być utopine. Pracuję w samorządzie tak jak wielu audytorów. Nas najłatwiej zwolnić. Czy jednak ktoś pomyślał, że naprawdę nasza praca jest przydatna. Nie zawsze jesteśmy kochani przez naszych zwierzchników, ale ta praca daje efekty. Co poza tym z naszym wkładem czasu na samokształcenie, tego też nikt nie docenia. Dlaczego więc dziwią się nasze władze, że przy braku szacunku dla ludzi i ich pracy wiele osób wyjeżdża z tego kraju. Podejrzewam, że ich znajomi mający np. uprawnienia biegłego rewidenta czekają na zatrudnienie. Musimy zainteresować media tą sprawą, aby w państwie prawa nie łamano prawa i aby to prawo było stabilne.

Comments are closed.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze