Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło badania ankietowe dotyczące opracowania mechanizmów reagowania na zagrożenia korupcyjne występujące na styku urzędnik – klient. Ankieta jest dostępna na stronie internetowej.
Badanie ankietowe dotyczy zidentyfikowanych przez urzędy ryzyk korupcyjnych oraz istniejących rozwiązań umożliwiających ograniczenie korupcji.
Badanie jest jednym z elementów dwóch realizowanych przez CBA działań w ramach Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2014-2019, tj:
- opracowanie mechanizmów reagowania na zagrożenia korupcyjne w kontaktach w kontaktach urzędnik – klient,
- przegląd struktur organizacyjnych przeciwdziałania korupcji funkcjonujących w administracji publicznej.
Efektem końcowym podjętych działań będzie opracowanie zasad postępowania dla osób narażonych na korupcję oraz stworzenie wytycznych dotyczących jednolitych antykorupcyjnych standardów organizacyjnych w urzędach i ich wdrożenie.
Szef CBA Ernest Bejda przesłał pismo do ponad 3 tysięcy urzędów administracji publicznej (ministerstw, urzędów centralnych oraz jednostek samorządu terytorialnego), w którym zaprosił do wypełnienia ankiety.
Ankieta jest dostępna w wersji elektronicznej na stronie internetowej CBA: www.antykorupcja.gov.pl. Na stronie tej znajdują się także wszelkie informacje dotyczące sposobu wypełnienia ankiety, opis realizacji zadania oraz wzór ankiety.
Badanie ankietowe prowadzone będzie do końca kwietnia 2016 r.
Źródło: CBA