Wszyscy sędziowie mają równe prawa i obowiązki wynikające z ustawy o ustroju sądów powszechnych, zajmując jedynie różne stanowiska w strukturze orzeczniczej. Dlatego w sferze samorządu zawodowego muszą być traktowani na tych samych zasadach.
Przyczyną wielu negatywnych zjawisk w sądownictwie jest niewydolna, marnotrawiąca potencjał intelektualny sędziów i stanowiąca swoisty skansen organizacyjny struktura samorządowa. Przy aktualnym modelu samorządu sędziowie są wręcz zniechęcani do myślenia w kategoriach dobra ogólnego, ponieważ o wszystkim decyduje prezes sądu, dysponujący ogromną i niekontrolowaną władzą, prowadzący własną politykę kadrową, nie zawsze zgodną z interesem wymiaru sprawiedliwości. Bywa, że odpowiedzialnością za swoje porażki natury organizacyjnej obarcza sędziów.
Monopol informacyjny administracji sądowej w relacjach z samym ministrem sprawia, że problematyka sądowa oceniana jest przez kolejnych ministrów tylko z punktu widzenia podległych im prezesów, a nie z punktu widzenia sędziów.
To nie sędziowie mają wpływ na obsadę stanowisk sędziowskich w sądach, ale prezesi tych sądów, a poprzez nich władza wykonawcza
Ustawodawca stworzył bodajże 54 samorządy sędziów, ale żaden z nich nie odpowiada ustawowym pojęciom „okręg”, „apelacja” i „reprezentacja”. Nie powołał organu samorządu sędziów na szczeblu centralnym, a przecież tylko takie ciało mogłoby reprezentować całą grupę zawodową sędziów w relacjach z władzą ustawodawczą i wykonawczą oraz koordynować działania zapobiegające powstawaniu ewentualnych patologii. W konsekwencji nie ma żadnego przepływu informacji między tymi samorządami, wspólnoty zadań i potrzeby współpracy.
Struktura organizacyjna
W skład zgromadzenia ogólnego sędziów sądu apelacyjnego wchodzą tylko sędziowie sądu apelacyjnego. W skład samorządu sędziów okręgu wchodzą sędziowie sądów okręgowych oraz delegaci z sądów rejonowych w liczbie dwóch trzecich liczby sędziów sądu okręgowego.
W rządowym projekcie zmian do ustawy o ustroju sądów powszechnych z kwietnia 2006 roku przewiduje się dalsze ograniczenie reprezentacji sędziów sądów rejonowych w samorządzie okręgu, do jednej drugiej liczby sędziów sądu okręgowego. (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<