środa, 24 kwietnia, 2024
Strona główna Artykuły (anty)Defraudacje CBA chce śledztwa wobec Marszałka Województwa Lubelskiego

CBA chce śledztwa wobec Marszałka Województwa Lubelskiego

Pierwsze efekty kontroli CBA u marszałków – podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska. Sześć grup producenckich uzyskało ponad 22 mln zł nienależnego dofinasowania.

W połowie czerwca br. CBA jednocześnie rozpoczęło kontrole wydatkowania środków unijnych w 16 urzędach marszałkowskich w całej Polsce. To pierwsza taka kontrola CBA – systemowa i koordynowana. Kontrolą objęte są określone przepisami prawa procedury podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie wsparcia finansowego udzielanego przez urzędy marszałkowskie w ramach wybranych programów operacyjnych na lata 2007-2013.

Zespół agentów CBA z Lublina trafił także do tamtejszego urzędu.  Już teraz ustalenia ich kontroli pozwoliły na sformułowanie i złożenie w prokuraturze zawiadomienia o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez obecnego Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska.

Do zdarzeń będących podstawą tego zawiadomienia doszło w latach 2010-2013  i dotyczą one nieprawidłowości przy uznawaniu pojedynczych podmiotów za grupę producencką, dzięki czemu przyznawano nawet milionowe dofinasowania z UE.

Kontrola CBA wskazuje, że kilka spółek, wbrew przepisom i mimo jasnych informacji posiadanych przez urzędników o niespełnieniu przez nich minimalnych warunków ustawowych uznawano w urzędzie marszałkowskim za grupę producencką. Ustalenia agentów CBA z Lublina wskazują, że grupy te były sztucznie wykreowane celem dostosowania się do warunków i przepisów prawa wymaganych, aby otrzymać pieniądze, a nie miały na celu pożądanych koncentracji dostaw i umieszczania na rynku produktów wytwarzanych przez jej członków.

W jednym z takich przypadków, opisanym szczegółowo w zawiadomieniu przekazanym do prokuratury, CBA wskazuje, że obecny Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski pełniąc wtedy funkcję wicemarszałka czterokrotnie nie dopełnił obowiązków, wydając decyzje w zakresie uznania grup producenckich, co umożliwiło uzyskanie nienależnego dofinasowania – korzyści majątkowej  w wysokości ponad 22 mln przez spółki-grupy działające na rynku żywnościowym.

CBA podkreśla w zawiadomieniu, że marszałek Sosnowski musiał posiadać wiedzę, że podmioty te po uzyskaniu jego decyzji,  będą ubiegały się o dodatkowe publiczne pieniądze.

Zawiadomienie dotyczy podejrzenia popełnienia przez Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz wymienionego dyrektora  przestępstwa niedopełnienia  obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez grupy producenckie.

Delegatura CBA w Lublinie, składająca zawiadomienie,  wniosła do Prokuratury Regionalnej o powierzenie jej postępowania w całości.

Kontrole CBA  w urzędach marszałkowskich obejmują m.in. [quote_center]przestrzeganie prawa zamówień publicznych, zasad konkurencyjności, dotrzymywanie harmonogramu realizacji projektu, weryfikację zmian w projekcie, poprawność dokonywania płatności, osiąganie wskaźników (czyli rezultatu i produktu) zadeklarowanych we wniosku o dofinansowanie czy weryfikację przedstawianych do refundacji kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem  unijnym.[/quote_center]

Kompleksowe i systemowe działania kontrolne CBA obejmują  także  osoby  odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w instytucjach uczestniczących we wdrażaniu programu operacyjnego –  od  etapu samego podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu do weryfikacji wniosku o płatność.

Źródło: >> Centralne Biuro Antykorupcyjne <<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

3 KOMENTARZE

  1. Czas najwyższy wziąć się za te korupcyjne układy, które potykamy nawet w związku z prostymi zleceniami o względnie niby niskich wartościach jak np. 100.000 Zł …
    Wszystkie organizacje państwowe czy prywatne powinni wzmocnić swoje kontrole wewnętrzne i uświadomić pracowników na poznawaniu czerwonych chorągiewek, że może by jakaś nieprawidłowość finansowa.

  2. Myślę, że czerwona chorągiewka na pewno się pojawiała, ale pracownicy mogli przymykać oko, wszak to nie ich sprawa, a każdy chce pracować (obawa o utratę pracy, szykany itp.). Dlatego moim zdaniem instytucje typu kontrola wewnętrzna/audyt powinny w takich urzędach być jeszcze bardziej niezależne. Dzisiaj ustawa o finansach publicznych wprawdzie zapewnia niezależność, ale jedną ochroną (i to tylko kierującego audytem) jest to, że nie można go zwolnić bez zgody komitetu audytu.

Comments are closed.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze