niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona główna Artykuły (anty)Defraudacje CBA ustala w kontroli - szkoda 800 tys. Euro na lubelskim lotnisku

CBA ustala w kontroli – szkoda 800 tys. Euro na lubelskim lotnisku

Delegatura CBA w Lublinie zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Prezesa Portu Lotniczego Lublin SA w Lublinie. Wg ustaleń agentów CBA nieprawidłowości skutkują wyrządzeniem szkody majątkowej w wielkich rozmiarach – 800 000 Euro i dotyczą umowy z rumuńskim przewoźnikiem.

Zawiadomienie jest efektem zakończonej właśnie kontroli w PLL SA dotyczącej procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie rozporządzania mieniem przez Port Lotniczy Lublin SA w latach 2014 – 2016.  Sprawa dotyczy umowy zawartej w marcu 2014 r. przez Port Lotniczy Lublin SA  z rumuńskim przewoźnikiem.

Ustalenia kontrolerów z CBA wskazują, że nieuregulowanie w terminie przez PLL SA niewielkich należności wynikających z rozliczeń (ok. 4000 Euro) skutkowało zatrzymaniem przez rumuńską spółkę  i nieoddaniem lotnisku aż 100 razy większej kwoty wpłaconej przez port lotniczy na poczet kompensat rozliczeń –  czyli  kaucji w wysokości aż 400 000 Euro. Taką zawarto umowę i znalazły się w niej zapisy umożliwiające takie właśnie działanie rumuńskiego przedsiębiorstwa.

Badając dalej współpracę portu lotniczego z tym przewoźnikiem agenci CBA ustalili, że PLL SA sfinansował umowę promocyjną wpłacając z własnego budżetu kwotę 400.000 Euro na konto rumuńskiej firmy , choć pieniądze na promocje powinny pochodzić całkowicie i wyłącznie od prywatnych partnerów handlowych Portu Lotniczego Lublin SA oraz sponsorów, takich jak centra SPA, touroperatorzy, itp.  –  promocja i reklama miała dotyczyć właśnie ich.

Kontrolujący podkreślają, że  w ten sposób Port Lotniczy w Lublinie właściwie sfinansował działania promocyjne na rzecz podmiotów trzecich płacąc za to 400 000 Euro.

CBA wniosło do Prokuratora  Okręgowego w Lublinie o powierzenie przeprowadzenia postępowania w całości lubelskim funkcjonariuszom CBA.

Źródło: >> Centralne Biuro Antykorupcyjne <<

Poprzedni artykułData – Fraud Analyst
Następny artykułAudytor Wewnętrzny
PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

1 KOMENTARZ

  1. Już jest informacja, że prokuratura wszczęła w tej sprawie postępowanie :
    http://wiadomosci.wp.pl/kat,141000,title,Prokuratura-Okregowa-w-Lublinie-uruchomila-postepowanie-sprawdzajace-ws-nieprawidlowosci-w-Porcie-Lotniczym-Lublin,wid,18476356,wiadomosc.html

    Moim zdaniem może być ciężko udowodnić zamiar ale z pewnością niedopełnienie obowiązków – jaki był nadzór nad umowami, warunkami w umowach itd. Z drugiej strony taka kara (400.000 EUR za płatność 4 tys. EUR….).

    Może nie mieli audytora wewnętrznego 😉

Comments are closed.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze