poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe Cennik usług doradztwa podatkowego i księgowych

Cennik usług doradztwa podatkowego i księgowych

Przekonanie, że księgowość firmy stanowi duży wydatek, nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. Biura księgowe walczą między sobą, przede wszystkim obniżając ceny i podwyższając jakość usług, a to oznacza dobre stawki dla klientów.


Z zestawienia usług świadczonych przez księgowych i doradców podatkowych wynika, że ceny są bardzo podobne, a najczęściej takie same. Chodzi głównie o usługi księgowe, które mogą świadczyć oba zawody.


Dwa zawody


Nie można jednak zapominać, że mimo podobieństw zawodów doradcy podatkowego i księgowego, ich przedstawiciele są specjalistami w różnych dziedzinach. Biorąc pod uwagę czynności, jakie może wykonywać doradca podatkowy, nasuwa się wniosek, że jest on specjalistą od prawa podatkowego, jego interpretacji, a także ewidencji podatkowej, audytu podatkowego i rozliczeń z fiskusem. Doradcy mają również możliwość wykonywania czynności księgowych, czyli m.in. ewidencji. Biorąc jednak pod uwagę uprawnienia oraz wiedzę na egzaminie z zakresu rachunkowości, trzeba przyznać, że księgowość nie jest domeną doradców, ale osób prowadzących usługowo księgi rachunkowe. Jest to pierwsza i podstawowa różnica między tymi dwoma zawodami. Tego rozróżnienia nie widać natomiast w cenach tych samych usług księgowych świadczonych zarówno przez doradców podatkowych, jak i księgowych. Wynika to z dwóch rzeczy.


Po pierwsze z tego, że mimo iż doradcy nie mogą się reklamować, musieli przystosować się do niskich cen oferowanych na rynku usług księgowych. Jest to rynek niezwykle konkurencyjny, na którym trwa walka cenowa o klienta. Doradcy, chcąc świadczyć również usługi księgowe, musieli siłą rzeczy włączyć się w tę walkę. Gdyby tego nie zrobili, naturalną koleją rzeczy byłoby przechodzenie klientów do biur księgowych, które oferowałyby niższe ceny. Dotyczy to przede wszystkim firm małych i średnich, dla których cena usług jest podstawowym kryterium wyboru.


Brak rozróżnienia między doradcami a księgowymi wynika z drugiej strony z tego, że klienci chcą być obsługiwani kompleksowo. Skoro więc przyszli do doradcy podatkowego, a posiada on również uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, to nie widzą powodów, dla których mieliby powierzać swoją księgowość komuś innemu. Przewaga doradców podatkowych nad księgowymi polega na tym, że doradcy mają prawne możliwości udzielania porad i opinii, a także mogą występować przed sądami administracyjnymi w sprawach podatkowych. A zatem oferują bardziej kompleksowy pakiet usług. Z drugiej jednak strony przewaga księgowych polega na tym, że mogą oni się reklamować, a więc mają lepsze możliwości pozyskania klientów. Ponadto nie ulega wątpliwości, że ich zakres wiedzy z rachunkowości jest dużo szerszy.


Cenniki księgowych i doradców


Obie grupy zawodowe dość niechętnie przedstawiają cenniki swoich usług. Wszyscy podkreślają, że cena z cennika nie będzie prawdopodobnie ceną, jaką zapłaci klient. Są to więc jedynie ceny orientacyjne, aby klient wiedział, od jakiej kwoty należy zacząć negocjacje z biurem lub doradcą. Jeśli chodzi o prowadzenie księgowości, a zatem ewidencje księgowe, prowadzenie ksiąg handlowych firm, wypełnianie deklaracji podatkowych, to ceny są identyczne w przypadku obu zawodów. Zróżnicowanie cen widać natomiast w różnych częściach kraju, z czego najdroższe jest województwo mazowieckie, a szczególnie Warszawa.


Cennik Gazety Prawnej rozpoczyna się od podania cen usług stricte doradczych, których nie mogą wykonywać księgowi. Chodzi m.in. o wystawianie opinii podatkowych oraz udzielanie porad i konsultacje. Ceny te są niskie i zależą przede wszystkim od firmy i rodzaju problemu podatkowego, który musi rozwiązać doradca podatkowy. Aby jednak uniknąć sankcji karnych skarbowych, warto zapłacić każdą cenę. (…)


Dalsza część artykułu w: >>Gazeta Prawna<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze