czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona główna Artykuły Certyfikacja dla audytorów wewnętrznych

Certyfikacja dla audytorów wewnętrznych

Co to jest CIA i CGAP?


CIA (z ang. Certified Internal Auditor) i CGAP (z ang. Certified Government Auditing Professional) są to certyfikaty wydawane przez Instytut Audytorów Wewnętrznych (IIA) – więc o międzynarodowym zasięgu – potwierdzające wiedzę z audytu wewnętrznego. Międzynarodowa rozpoznawalność dyplomów wynika z tego, że na całym świecie, bez względu na miejsce uzyskiwania kwalifikacji, należy wykazać się identyczną wiedzą testowaną egzaminami, które na całym świecie są dokładnie takie same. Posiadacze dyplomów CIA lub CGAP są również kojarzeni z nienaganna etyką oraz praktycznym doświadczeniem w środowisku kontroli i audytu wewnętrznego.


Czym różnią się od siebie kwalifikacje CIA i CGAP i dla kogo każda z nich jest przeznaczona?


Przede wszystkim CIA jest najbardziej prestiżową i uznawaną na świecie kwalifikacją dla audytorów wewnętrznych. Oprócz wiedzy z samego audytu, egzaminy testują zagadnienia związane z analizą biznesową (rachunkowością finansową i zarządczą), a także z zarządzania organizacją. Stąd duża popularność wśród pracowników organizacji komercyjnych. CGAP jest kwalifikacją przeznaczoną dla audytorów pracujących w sektorze publicznym, o węższym zakresie tematycznym, ale również nastawionym na praktyczne aspekty audytu w jednostkach sektora publicznego.


Czy certyfikaty te dostępne są dla Polaków i w jakim języku można zdawać egzaminy?


Egzaminy CIA i CGAP można zdawać w Polsce. Centrum egzaminacyjne znajduje się w Warszawie. Od niedawna egzaminy te organizowane są w języku polskim, więc są bardziej przystępne dla zdających. Egzaminy mają formę testów komputerowych.


Jak można zdobyć taki dyplom?


W celu uzyskania dyplomu należy przede wszystkim zdać egzaminy organizowane przez IIA – 4 egzaminy w przypadku CIA oraz 1 egzamin w przypadku CGAP. Oprócz tego kandydat musi przedstawić potwierdzone przez innych dyplomowanych audytorów lub przez przełożonego kandydata zaświadczenie o wysokich standardach moralnych oraz praktycznym – minimum dwuletnim – doświadczeniu.


Dlaczego warto, aby audytorzy wewnętrzni posiadali takie dyplomy, a nie inne?


CIA i CGAP to przede wszystkim dyplomy potwierdzające praktyczną wiedzę i umiejętności z audytu wewnętrznego. A że oprócz wykazania się wiedzą, posiadacz certyfikatu musi wykazać się doświadczeniem zawodowym, to pozycja takiej osoby na rynku pracy rośnie. W Polsce zgodnie z Ustawą o finansach publicznych posiadanie dyplomu CIA lub CGAP daje uprawnienia do bycia audytorem wewnętrznym w jednostkach sektora publicznego. W każdym wypadku można liczyć na podwyżkę lub awans w pracy, a także rozważać zmianę pracy na lepszą.


Jaki jest koszt zdobycia każdej z tych kwalifikacji?


W przypadku kwalifikacji CGAP należy się liczyć z kosztem ok. 3500 zł. Zdobycie dyplomu CIA jest droższe, bo wiąże się ze zdawaniem 4 egzaminów i wynosi ok. 7000 zł. Oba koszty obejmują już wszystkie szkolenia, książki i egzaminy. Posiadacze niektórych dyplomów, np. ACCA, czy CGAP, którzy chcą zdobyć dyplom CIA, otrzymują zwolnienie z jednego egzaminu CIA co obniża koszty całościowe o ok. 20%


Ile czasu trwa nauka?


Czas trwania programu szkoleniowego jest uzależniony od tego, jak dużo czasu możemy poświęcić na naukę. Zakładając, że egzamin zdamy za pierwszym razem, to jesteśmy w stanie przygotować się do CGAP w ok. 2 miesiące, a CIA nawet w 6-8 miesięcy. Osoby przygotowujące się do egzaminów CIA (których należy zdać 4) bardzo cenią sobie elastyczność tego programu, czyli możliwość dowolnego wybierania sobie liczby szkoleń i egzaminów w danym półroczu. Kandydat, który w danym półroczu nie jest w stanie poświęcić zbyt wiele czasu na naukę, może zapisać się na 1 szkolenie i podejść do 1 egzaminu, a w kolejnym półroczu, gdy jest bardziej dyspozycyjny przyjść na 3 szkolenia i 3 egzaminy.


Gdzie i kiedy odbywają się szkolenia?


Szkolenia CIA w BPP rozpoczynają się 2 razy w roku, na wiosnę i jesienią. Najbliższa edycja szkoleń CIA rusza już w marcu. Szkolenia CGAP organizowane są 4 razy w roku: w lutym, maju, wrześniu i listopadzie. Wszystkie szkolenia odbywają się w siedzibie BPP Professional Education w Warszawie. Więcej informacji o szkoleniach można uzyskać na www.bpp.pl.


Czy trudno jest osobom pracującym aktywnie zawodowo pogodzić naukę z innymi obowiązkami?


Na pewno nie jest to łatwe zadanie, bo przecież często mamy jeszcze obowiązki zawodowe, życie prywatne i rodzinne. Niemniej jednak dzięki elastyczności programu CIA, o której już wcześniej wspomniałem, dużo łatwiej jest pogodzić naukę z pracą, niż w przypadku jakichkolwiek innych studiów podyplomowych. Dużo szybciej można zdobyć dyplom CGAP, bo to tylko 1 egzamin. Wystarczy zmobilizować się, poświęcić 2 miesiące na naukę i to wystarczy, aby uzyskać międzynarodowy certyfikat.


Czy posiada Pan któryś z tych dyplomów?


Posiadam dyplom ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) oraz dyplom CIA.

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

6 KOMENTARZE

Comments are closed.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze