czwartek, 23 maja, 2024
Strona główna Artykuły CGAP - uprawnienia audytora wewnętrznego w JSFP

CGAP – uprawnienia audytora wewnętrznego w JSFP

Chcesz szybko zdobyć uprawnienia audytora wewnętrznego w sektorze publicznym? Wybierz CGAP.


Audytor wewnętrzny w sektorze publicznym to atrakcyjny i poszukiwany zawód. Jest to zawód multidyscyplinarny, dający szerokie możliwości rozwoju zawodowego oraz stabilność zatrudnienia – w Polsce jest obecnie ok. 300 wakatów na tym stanowisku, a do zwolnienia audytora wewnętrznego wymagana jest zgoda Ministra Finansów. Stąd rosnące zainteresowanie tą pracą również wśród młodych, ambitnych osób. Jednym z wymogów uzyskania uprawnień audytora wewnętrznego w sektorze publicznym jest legitymowanie się odpowiednim dyplomem: międzynarodowym certyfikatem, aplikacją kontrolerską NIK, kwalifikacją inspektora kontroli skarbowej lub biegłego rewidenta. Większość z wymienionych kwalifikacji wymaga czasochłonnych przygotowań do szeregu egzaminów, trwających nie rzadko więcej niż 1 rok. Stąd rosnące zainteresowanie egzaminem CGAP, który można zdać nawet już po 1 miesiącu przygotowań. CGAP to obecnie najszybszy i najprostszy sposób na uzyskanie uprawnień audytora wewnętrznego w sektorze publicznym w Polsce.


Co jeszcze zadecydowało o rosnącym zainteresowaniu dyplomem CGAP?


CGAP to kwalifikacja przygotowana specjalnie dla audytorów wewnętrznych w sektorze publicznym. Uczestnicy tego programu nie muszą uczyć się zagadnień, które będą zbędne w ich pracy. Dzięki ich wyeliminowaniu przygotowanie się do egzaminu jest szybsze i łatwiejsze.


CGAP to kwalifikacja o zasięgu międzynarodowym, wydawana jest przez renomowany amerykański instytut The Institute of Internal Auditors i jest rozpoznawana na całym świecie. Osoby posiadające CGAP nie muszą ograniczać swoich aspiracji zawodowych jedynie do krajowych urzędów, mogą przeprowadzać audyt funduszy UE oraz podejmować pracę w innych krajach oraz strukturach UE.


Dyplom CGAP można zdobyć po przygotowaniu się zaledwie do 1 egzaminu, który składa się ze 125 pytań testowych, trwa 3 godz. i 15 minut i pisany jest w terminie dowolnie wybranym przez kandydata.


Od niedawna egzamin CGAP można zdawać już w języku polskim, a centrum egzaminacyjne mieści się w Warszawie.


Jaki jest zakres tematyczny CGAP?
Program CGAP podzielony jest na 4 domeny:
Domena I – Standardy governance, podstawy ryzyka / kontroli (10-20%)
Domena II – Praktyka audytu w sektorze publicznym (35-45%)
Domena III – Umiejętności i techniki audytu w sektorze publicznym (20-25%)
Domena IV – Środowisko audytu w sektorze publicznym (20-25%)


 << Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej szczegółów o programie tematycznym CGAP >>Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać dyplom CGAP?
Aby otrzymać dyplom CGAP należy spełnić następujące warunki:  • zdać egzamin CGAP;
  • mieć ukończone studia wyższe na poziomie minimum licencjata (osoby, które nie posiadają wykształcenia wyższego, muszą legitymować się minimum trzyletnim doświadczeniem zawodowym w biznesie oraz maturą);
  • posiadać przynajmniej dwa lata doświadczenia zawodowego w audycie lub kontroli w instytucji publicznej (kandydaci nie posiadający stosownego doświadczenia mogą rozpocząć program, ale dyplom CGAP otrzymają dopiero po przedstawieniu dokumentu poświadczającego doświadczenie);
    przestrzegać zasad etyki zawodowej i profesjonalizmu.

Dokumenty wymagane podczas rejestracji w The Institute of Internal Auditors:  • formularz zgłoszeniowy,
  • kserokopia dyplomu ukończenia studiów,
  • formularz poświadczający doświadczenie zawodowe kandydata (podpisany przez przełożonego lub mentora),
  • formularz poświadczający przestrzeganie zasad etycznych oraz profesjonalizmu w pracy (podpisany przez przełożonego lub mentora).

Ile kosztuje egzamin CGAP?
W porównaniu do innych międzynarodowych kwalifikacji zawodowych uprawniających do uzyskania uprawnień audytora wewnętrznego CGAP jest najtańszym egzaminem.


Aby podejść do egzaminu należy wnieść opłatę rejestracyjną (USD 75) i egzaminacyjną (USD 300). Osoby, które są już członkami The Institute of Internal Auditors płacą niższe stawki (odpowiednio USD 50 i USD 250). Do kosztów tych należy doliczyć cenę szkoleń i podręczników.

Rejestracji członkowskiej dokonać można na stronie internetowej The Institute of Internal Auditors

<< Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o rejestracji w The IIA >>


 

 

Wypełnianie formularzy rejestracyjnych w języku angielskim może być dla niektórych czasochłonne i skomplikowane. Dlatego osoby te mogą skorzystać z pośrednictwa instytucji szkoleniowej.

<< Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o możliwości pośrednictwa w rejestracji na egzamin CGAP >>


 

Jak najlepiej przygotować się do egzaminu CGAP?
Aby rzeczywiście szybko i sprawnie przygotować się do egzaminu, należy wziąć udział w szkoleniach organizowanych przez doświadczoną instytucję edukacyjną. Szkolenia pozwalają na zoptymalizowanie czasu niezbędnego na naukę, poprzez pozyskanie wiedzy teoretycznej i praktycznej, przyswojenie technik egzaminacyjnych, a przede wszystkim poprzez zorientowanie na kluczowe obszary wiedzy wymaganej na danym egzaminie i ukierunkowanie w procesie nauki własnej. W trakcie szkolenia uczestnicy rzeczywiście koncentrują się na nauce, co często trudne jest do osiągnięcia w warunkach domowych. Niezwykle istotnym jest, aby szkolenie było prowadzone przez doświadczonych trenerów posiadających kwalifikacje CGAP, CIA lub równorzędne, a więc przez osoby, które same już zdały te egzaminy. Dodatkowo instytucja powinna być w stanie przedstawić odpowiednią historię prowadzonych szkoleń z zakresu finansów i audytu.


Jak zaplanować sobie naukę?
Najłatwiejszym sposobem nauki jest uczestnictwo w szkoleniach. Cały program szkoleniowy CGAP trwa w sumie ok. 6 dni i podzielony jest na trzy sesje szkoleniowe organizowane w soboty i niedziele. Aby jak najszybciej i najskuteczniej przygotować się do egzaminu, zalecana jest samodzielna praca w domu pomiędzy poszczególnymi spotkaniami. W trakcie nauki w domu uczestnicy mogą korzystać z konsultacji z wykładowcami, którzy pomogą zrozumieć trudniejsze zagadnienia. Po 1 miesiącu szkoleń warto jest wziąć udział w egzaminie próbnym. Forma i poziom merytoryczny egzaminu próbnego zbliżone są do oficjalnego egzaminu CGAP, co pozwala uczestnikom sprawdzić swoją wiedzę jeszcze przed oficjalnym egzaminem CGAP oraz dokonać ostatecznych szlifów. Na oficjalny egzamin CGAP można zapisać się dopiero wtedy, gdy kandydat ma pewność, że jest już dobrze przygotowany. W praktyce osoby, które uczestniczyły we wszystkich szkoleniach, pracowały w domu oraz zdały egzamin próbny, mogą zapisać się na oficjalny egzamin CGAP zaraz po zakończeniu szkoleń. Dzięki czemu już po ok. 1 miesiącu nauki mogą uzyskać dyplom CGAP.


Gdzie można rozpocząć szkolenie CGAP? 
  Już 14 lutego 2009 rozpoczyna się najbliższa edycja szkoleń CGAP prowadzonych przez BPP Professional Education. Szkolenia oferowane będą po promocyjnej cenie.


Szukasz więcej informacji o CGAP?


<< www.theiia.org >>


<< www.theiia.org – CGAP >>


<< www.bpp.pl >>


 


 Zapraszamy wszystkie zainteresowane Firmy do kontaktu w celu przekazania i udostępnienia informacji dotyczących certyfikacji.


Kontaktowy adres e-mail:  biuro@audyt.net

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze