Instalowanie programów ułatwiających pracę i zmniejszających koszty, ściąganie plików z najnowszymi hitami usłyszanymi w radiu czy przesyłanie śmiesznych filmików ze skeczami kabaretowymi. Odkąd komputer podłączony do Internetu stał się zarówno narzędziem pracy jak i rozrywki, plagą stała się „kradzież” oprogramowania. Ale, Drogi Pracodawco, jest już na to skuteczny sposób!
Audyt oprogramowania. Jest to inaczej analiza stanu software’u, który został zainstalowany w firmie (zarówno legalnego jak i nielegalnego) oraz posiadanych licencji i zasobów sprzętowych.
Standardowy audyt składa się z trzech etapów:
1. Inwentaryzacja oprogramowania – „Aby każdy pracodawca skutecznie zarządzał oprogramowaniem, przede wszystkim musi znać skład zasobów informatycznych w swojej firmie. Mówiąc wprost, musi wiedzieć ile konkretnie posiada serwerów, stacji roboczych czy systemów operacyjnych. Jednocześnie określany jest rodzaj oprogramowania zainstalowanego na każdym z tych urządzeń.” – mówi Grzegorz Kurzydłowski, prezes Stowarzyszenia Rada Ekspertów Oprogramowania „PRO LEGAL”. Po tych ustaleniach powstaje szczegółowy raport, w którym porównywana jest liczba posiadanych licencji ze zgromadzonymi w trakcie audytu informacjami.
2. Program naprawczy – „Jest on jakby wynikiem inwentaryzacji oprogramowania, czyli pierwszego etapu audytu software’owego. Wprowadza się go ‘na już’. W ten sposób uzupełnia się braki licencyjne.” – mówi Kurzydłowski.
3. Tworzenie zasad postępowania, procedur dotyczących bieżącego zarządzania licencjami, oprogramowaniem – „Na tym etapie Zarząd firmy wraz z partnerem audytowym, ustalają zasady użytkowania oprogramowania, procedury jego zamawiania, instalowania oraz prywatnego użytkowania.Pod koniec Zarząd otrzymuje od audytora plan zarządzania oprogramowaniem dopasowany do potrzeb swojej firmy. Jego wdrożenie gwarantuje firmie bezpieczeństwo poprzez odpowiednie zarządzanie licencjami oraz posiadanymi zasobami informatycznymi.” – wyjaśnia Prezes Stowarzyszenia.
Należy pamiętać, iż audyt oprogramowania to nie tylko bezpieczeństwo przed nielegalnym oprogramowaniem w swojej firmie, ale również usprawnienie pracy i oszczędności finansowe.
Dalsza część artykułu na stronach >>Gazety Prawnej