czwartek, 12 września, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe Czego boją się biegli rewidenci

Czego boją się biegli rewidenci

Rośnie obawa, że uchwalona przez Parlament Europejski kilkanaście dni temu VIII dyrektywa stawia zbyt wysokie wymagania dla osób reprezentujących w Polsce zawód biegłego rewidenta. Konieczność wdrożenia w życie jej postanowień może okazać się progiem nie do pokonania. Ci, którzy do 2008 r. nie opanują nowych reguł i standardów, będą musieli pożegnać się z zawodem.


Zaczyna się nowa era w audycie – twierdzi David Develin, prezes Europejskiej Federacji Księgowych (FEE). Rządy wielu państw, po licznych aferach, nie były zadowolone z pracy audytorów. W rezultacie pojawiły się propozycje restrykcyjnych przepisów, którym audytorzy muszą sprostać, aby odbudować zaufanie społeczne do zawodu. W Stanach Zjednoczonych restrykcje te wprowadza tzw. Sarbanes-Oxley Act, w Europie – VIII dyrektywa, której ostateczną wersję przyjął przed kilkunastoma dniami Parlament Europejski.


Prawdopodobnie wielu biegłych rewidentów nie sprosta nowym standardom i będzie musiało pożegnać się z zawodem.


Przed biegłymi rewidentami stoją więc ogromne wyzwania i bariery. Na sprostanie wymogom VIII dyrektywy biegli rewidenci będą mieli zaledwie 24 miesiące. Jeśli do 2008 r. nie opanują nowych reguł i standardów, będą musieli pożegnać się z zawodem.


Rok trudnych sprawozdań


Rok 2005 jest pierwszym rokiem stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości przez spółki. Biegli rewidenci będą po raz pierwszy badać sprawozdania sporządzone według tych standardów. Rodzi to szereg komplikacji. Standardy to obszerny zbiór regulacji, których znajomość jest na razie nikła, nie tylko wśród księgowych, ale i wśród biegłych rewidentów. Będzie to więc pierwszy rok, w którym jakość sprawozdań finansowych będzie pozostawiała wiele do życzenia a i samo badanie będzie trudniejsze niż zwykle.


Sprawę komplikuje dodatkowo konieczność stosowania Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej (MSRF), które zastąpią dotychczas stosowane przez biegłych rewidentów normy wykonywania zawodu. To kolejna bariera. Standardy te są równie obszerne i skomplikowane jak Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR). (…)


Więcej na stronach >>Gazety Prawnej<<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze