Czy istnieją różnice w amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych w prawie bilansowym i prawie podatkowym? A jeżeli tak, to jak to się przedstawia w księgach rachunkowych na koniec roku bilansowego? Jakie są konsekwencje tych różnic? Czy definicja wartości niematerialnych i prawnych zawarta w przepisach podatkowych różni się od stosowanej w rachunkowości?
TAK Przepisy podatkowe wymieniają szczegółową listę wartości niematerialnych i prawnych. Ustawa o rachunkowości zawiera jedynie ich przykładowe wyliczenie oraz warunki, które muszą spełniać te składniki aktywów.
Istnieje różnica w pojmowaniu wartości niematerialnych i prawnych w prawie podatkowym i prawie bilansowym. Przykładowo ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 16c pkt 1 stanowi, że amortyzacji nie podlegają między innymi grunty, natomiast ustawa o rachunkowości dopuszcza możliwość amortyzacji gruntów.
Jeśli chodzi o ujęcie podatkowe, to ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji wartości niematerialnych i prawnych. W zamian za to w art. 16b ust. 1 i 2 ustawodawca wymienia, co zalicza się do wartości niematerialnych i prawnych (zamknięty katalog). Regulacja taka obowiązuje od 1999 roku – do tego czasu kwestia ta była uregulowana w rozporządzeniu, gdzie katalog miał charakter otwarty, ponieważ rozporządzenie zawierało jedynie wyliczenie przykładowe.
Pamiętać należy, że wartości niematerialne i prawne, których wartość początkowa nie przekracza 3500 zł, stanowią koszt uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania – nie dokonuje się wówczas odpisów amortyzacyjnych.
Natomiast zupełnie inaczej w chwili obecnej przedstawia się kwestia wartości niematerialnych i prawnych na gruncie ustawy o rachunkowości (…)
Dalsza część artykułu: >>Gazeta Prawna<<