poniedziałek, 28 września, 2020
Strona główna MF / NIK / UE Info z Ministerstwa Finansów Czy audytor wewnętrzny może przeprowadzać tzw. kontrolę 5%

Czy audytor wewnętrzny może przeprowadzać tzw. kontrolę 5%

Czy audytor wewnętrzny może przeprowadzać tzw. kontrolę 5%, o której mowa w art. 28b i 127 ust. 2 i 3 ustawy o finansach publicznych?


Zgodnie ze Standardami audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych (Komunikat Nr 2 Ministra Finansów z dnia 30 stycznia 2003 r. Dz.Urz. Min.Fin. Nr 3, poz. 14), audytor wewnętrzny powinien być niezależny, zarówno w sferze operacyjnej (nie powinien być narażony na próby narzucenia obszarów audytu, wpływania na sposób wykonywania pracy i przekazywania wyników), jak i organizacyjnej (podlega bezpośrednio kierownikowi jednostki). Oznacza to, że audytor wewnętrzny nie powinien wykonywać obowiązków w ramach działalności operacyjnej jednostki, w tym przeprowadzać tzw. kontroli 5% (art. 28b i art. 127 ust. 2 i 3 ustawy o finansach publicznych), bowiem wiązałoby się to z jego zaangażowaniem w działalność operacyjną z zakresu nadzoru. Zaangażowanie audytora w jakikolwiek rodzaj działalności operacyjnej powodowałoby naruszenie jego obiektywizmu, a w konsekwencji uniemożliwiałoby wydanie bezstronnej oceny tej działalności.


Komunikat ogłoszony na stronach >>MINISTERSTWA FINANSÓW<< 

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

2 KOMENTARZE

  1. Wydaje mi się, że opinia MF jest „słaba”. AW w swojej niezależności ma przecież prawo uznać owe 5% za obszar swoich zainteresowań – i co wtedy?


    Leopold

    • Masz racje Leopoldzie, że audytor „ma (…) prawo uznać owe 5% za obszar swoich zainteresowań”. Ta opinia wydana została po to, aby kierownik jakiejś jednostki nie wpadł na pomysł (a pomysłowość ludzka jest nieograniczona), aby swój obowiązek wynikający z przepisów wymienianych w tej opinii przerzucić na audytora wewnętrznego. Po drugie, aby kierownik jednostki w przypadku objęcia części owych 5% audytem, nie uznawał, że wykonał w ten sposób swój obowiązek wynikający z przepisów. Po trzecie wreszcie, żeby nie utożsamiać audytu wewnętrznego z kontrolą (w tym kontrolą tych 5%).

      Mam nadzieję, że teraz uznasz tę opinie za ważną dla audytorów.

Comments are closed.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze