OdpowiedĽ na to pytanie znajdujące się na stronie Ministerstwa Finansów znajdziesz >>TUTAJ<<(plik w formacie pdf.)
Informacja pochodzi ze strony: www.mf.gov.pl
OdpowiedĽ na to pytanie znajdujące się na stronie Ministerstwa Finansów znajdziesz >>TUTAJ<<(plik w formacie pdf.)
Informacja pochodzi ze strony: www.mf.gov.pl
Serwis Audyt.Net to także forum wymiany wiedzy i informacji, projektów dokumentów roboczych audytu, doświadczeń zawodowych oraz możliwość samokształcenia i doskonalenia umiejętności zawodowych.
Serwis PAW to platforma rozwoju, integracji i wzajemnego wsparcia w środowiska zawodowego związanego z audytem.
Kontakt do nas: paw@audyt.net
© 2015 - 2020 Praktyczny Audytor Wewnętrzny, Audyt.Net
Niestety, nie dotyczy to kierowników jednostek samorządu terytorialnego 🙁
stanowisko przedstawione przez MF jest nie życiowe. kierownika jednostki samorządu terytorialnego ( wójta, burmisztra, prazydenta i starostę ) to można na ogniu przypalać i jak nie chcą mieć u siebie audytora i prawidłowo *cenzura*ncjonującej komórki – to nie wiadomo jakie sankcje by wprowadzono – to takiej komórki nie utworzą ( nie pomoże nawet – co jest nie realne odwołanie go ze stanowiska ). A jeśli już – to audytor będzie zatrudniony na stanowisku, referenta, specjalisty lub p.o. kogoś tam… , za śmieszne pieniądze , tak aby się nie wychylał a najlepiej aby sobie z urzedu poszedł do diabła. Wójt jest panem no i basta!!!!!!
Niestety, problem z brakiem woli współpracy z audytorem nie dotyczy tylko samorządów. Również w innych jsfp audytorzy napotykają na mór nie do przebycia. Jeżeli już nawet kierownik jednostki zaakceptuje audytora i wyrazi z nim wolę współpracy, to skutecznie jest przekonywany przez kierownictwo niższego szczebla jednostki, dla którego audytor stanowi zagrożenie. To najczęściej rekomendacje wydane przez audytora trafiaja do wykonania właśnie do kierownictwa niższego szczebla, to ich błędy i niedociągnięcia w wielu aspektach audytor najczęściej odkrywa, a do tej pory żyli sobie tak spokojnie. Informowali kierownika jednostki o tym co było dla nich wygodne, a teraz taki audytor zaczyna to demaskować. Trzeba więc skutecznie przekonać kierownika jednostki, że audytor jest niepotrzebny, nie trzeba żadnych zmian przepisów, zmian organizacyjnych – bo przecież z ich punktu widzenia wszystko przebiega dobrze, a właściwie wygodnie i tej wygody nie pozwolą sobie tak szybko odebrać.
Tym optymistycznym akcentem kończę komentarz – pozdrawiając wszystkich audytorów.
Nawet w proponowanej ustawie o dyscyplinie finansów nie ma wzmianek na temat dyscyplinowania Kierowników jst w przypadku gdy nie stosują przepisów o audycie wewnętrznym. Jest to związane prawdopodobnie tym, że zgodnie z przepisami „samorzadowymi” jeśli są nakładane na gminę dodatkowe zadania to powinno się zabezpieczyć środki na ich realizację. Tak więc na dziś jest to przepis martwy.
—
KM