niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona główna Artykuły Artykuły prasowe Dla należności nieściągalnych konieczny odpis aktualizacyjny

Dla należności nieściągalnych konieczny odpis aktualizacyjny

Jeżeli na dzień bilansowy istnieje prawdopodobieństwo, że należność jest nieściągalna, należy dokonać odpisu aktualizującego.


Sporządzanie sprawozdania finansowego wymaga od firm m.in. aktualizacji wartości pozycji należności. Oznacza to, że na dzień bilansowy należy wycenić je w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasad ostrożności, czyli prawdopodobieństwa uregulowania tych należności przez kontrahentów.


Według Przemysława Orlonka, menedżera w dziale audytu w firmie Ernst & Young, zdarza się, że spółki nie dokonują odpisów aktualizujących należności, co do których istnieje przekonanie, że nie będą w całości odzyskane. Dotyczy to np. należności dochodzonych na drodze sądowej, kwestionowanych przez dłużników od kilku lat, od dłużników nieposiadających majątku i postawionych w stan upadłości bądź likwidacji.


– Istnieje duże prawdopodobieństwo, że należności te nie będną w przyszłości odzyskane, czyli nie spowodują wpływu korzyści ekonomicznych – wyjaśnia nasz rozmówca.


Dodaje też, że w takim wypadku należy obniżyć ich wartość poprzez utworzenie odpisu, biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo ściągnięcia ich w przyszłości.


Dalsza część artykułu na stronie >> Gazety Prawnej <<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze