czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona główna Artykuły (anty)Defraudacje Fałszywe faktury na 20 mln zł

Fałszywe faktury na 20 mln zł

Agenci CBA wraz z inspektorami Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach oraz pracownikami Urzędów Skarbowych weszli do siedzib ponad 100 przedsiębiorstw zabezpieczając m.in. dokumentację finansowo-księgową. CBA zatrzymało biznesmena podejrzanego o dokonanie szeregu przestępstw karnoskarbowych.

Ponad 100 kontroli, 59 przeszukań, 5 zatrzymań i blisko 2,5 mln zł zabezpieczonych środków finansowych – to efekt działań Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach i  Urzędu Kontroli Skarbowej (UKS)  prowadzonych pod nadzorem katowickiej Prokuratury Okręgowej. Zatrzymany inicjator nielegalnego wprowadzania do obrotu fikcyjnych faktur naraził Skarb Państwa na straty w wysokości nawet 20 mln zł.

Pracownicy Kontroli Skarbowej wykryli śląską firmę, która wystawiała i wprowadzała do obrotu fikcyjne faktury. Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Górniczej. Firma działała nielegalnie, miała sądowy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej i została wykreślona z rejestru podatników VAT. Praca operacyjna i czynności analityczne służb skarbowych doprowadziły do ustalenia odbiorców fikcyjnych faktur.

Puste faktury o łącznej wartości szacowanej na ok. 90 mln złotych trafiły do firm na terenie całego kraju. W ciągu 5 lat prawdopodobnie przez konta organizatora przeszło ponad 40 mln złotych. Skala nieprawidłowości spowodowała, że Prokuratura Okręgowa w Katowicach, która przejęła śledztwo, zdecydowała się na skoordynowanie działań. Pierwsze działania odbyły się w 2015 r.

10 marca 2016 r. około 150 inspektorów i pracowników UKS w Katowicach oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego na podstawie postanowienia prokuratorskiego przeszukało 47 podmiotów i zabezpieczyło faktury oraz dokumentację podatkową. Jednocześnie na wniosek UKS zwrócono się do 20 śląskich urzędów skarbowych oraz 6 urzędów kontroli skarbowej w Kielcach, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie oraz Wrocławiu o wszczęcie kontroli w 61 podmiotach.

Dzięki współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej zabezpieczono środki finansowe o łącznej kwocie blisko 2,5 mln złotych u organizatorów procederu. W sprawie zatrzymano 5 osób, wobec części z nich zastosowano areszt tymczasowy oraz inne środki zapobiegawcze. Głównemu figurantowi w sprawie, który w ciągu 5 lat wystawił fikcyjne faktury, czym umożliwił odbiorcom tych faktur wyłudzenie zwrotu podatku VAT oraz zaniżenie zobowiązań podatkowych, grozi kara grzywny i kara pozbawienia wolności, na chwilę obecną, do lat 12.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Na obecnym etapie szacuje się, że łączne uszczuplenie może wynieść nawet do 20 mln złotych – tylko wskutek działań przestępczych 1 osoby.

Źródło: >> Centralne Biuro Antykorupcyjne <<

PAWhttp://www.audyt.net
Portal zawierający praktyczne informacje dla audytorów wewnętrznych, a także narzędzia i wzorce dokumentów audytowych oraz informacje o szkoleniach, artykułach prasowych i książkach o tematyce audytorskiej.

Najpopularniejsze

Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

Kancelaria Audytorska EXPERIO poszukuje kandydatów na stanowisko: Specjalista ds. marketingu (usługi audytorskie) w Kancelarii Audytorskiej

NIK o dotowaniu zadań zleconych samorządom

Ocena systemu dotowania zadań zleconych samorządom jest zróżnicowana i zależy od charakteru udzielonych dotacji. W całym systemie dotacyjnym najwięcej udzielano dotacji o charakterze transferowym - i ich przekazywanie...

III Kongres GRC 2017

III Kongres GRC 2017 Governance Risk Compliance Audyt wewnętrzny, Cyberbezpieczeństwo,  18-19 października, Warszawa   Najważniejsze wydarzenie w zakresie Governance Risk Compliance w Polsce, najlepsze doświadczenie, wybitni eksperci. PBSG, SDPK i...

Fraud Specialist –EMEA

Citi Service Center Poland poszukuje kandydatów na stanowisko: Fraud Specialist –EMEA Location: Warszawa 17022067 The role reports to Head of International Wholesale Cards Fraud Risk Management and is...

Najnowsze komentarze