Podatnika, który zastosuje kurs waluty odbiegający od kursu średniego NBP, fiskus wezwie do zmiany kursu lub złożenia wyjaśnień.
Mimo ostatniej nowelizacji ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie uproszczono w wystarczającym stopniu procedury rozliczania różnic kursowych.
Łukasz Postrzech, konsultant podatkowy Accreo Taxand podkreślił w rozmowie z nami, że do istotnych zmian, wprowadzonych nowelizacją ustawy o CIT dotyczących ujęcia różnic kursowych, należy regulacja w zakresie tzw. korekty. Ma ona miejsce wtedy, gdy wartość faktycznie zastosowanego kursu walutowego różni się o więcej niż 5 proc. od wartości średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznego zastosowanego kursu waluty.
– Na pewno zakres dopuszczalnych wahań jest stosunkowo duży, bowiem przy kursie wynoszącym np. 1 euro = 3,85 zł dopuszczalne odchylenia mieszczą się w zakresie od 3,6575 do 4,0425, jednak można sobie wyobrazić, że podatnik jest w stanie osiągnąć na rynku kurs jeszcze korzystniejszy – wskazał Łukasz Postrzech. Dlatego przepisy te budzą pewne zaniepokojenie podatników. (…)
Dalsza część artykułu w: >>Gazeta Prawna<<