wtorek, 16 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: Audyt inwestycji

Home Forum Sektory Samorządy Audyt inwestycji Odpowiedz na: Audyt inwestycji

#10578
romb
Uczestnik

Witam serdecznie,
Robiłem zadanie o podobnym temacie w roku ubiegłym. Myślę, że Twoja koncepcja programu zadania jest dobra. U mnie (w powiecie) wystapiły istotne uchybienia w funkcjonowaniu całego procesu inwestycji – począwszy od podziału obowiązków i kompetencji w tym zakresie w regulaminie organizacyjnym, a na nieprawidowościach w zakresie odbioru zakończonych inwestycji, zgłoszeniu ich do użytkowania i rozliczenia, przyjęcia na stan ewidencyjny i błędach w zamówieniach publicznych kończąc. Zadania i kompetencje w zakresie inwestycji były zapisane w naszym regulaminie dla wielu komórek organizacyjnych, przy czym niektóre z nich w ogóle nie miały do czynienia z inwestycjami i nic w tym temacie nie robiły, a niektóre zadania niepotrzebnie się dublowały tworząc pewien chaos oragnizacyjny. Jedna z zakończonych inwestycji budowlanych nie została zgłoszona do nadzoru budowalnego, poniewaz wlokła sie do kilku lat i była realizowana częściowo siłami własnymi .Nieprawidłowości wystąpiły też w zamówieniach publicznych (zakupy w trybie zapytania o cenę) i w rozliczeniu kosztów inwestycji – dokumenty OT wystawiała komórka, która prowadziła nadzór nad realizacją inwestycji, a nie miała informacji o kosztach poniesionych we wstępnej fazie planowania (dokumentacja techniczna, koszty przyłączy energetycznych i inne wydatki). Niektóre z inwestycji były wprowadzane do budżetu kompletnie nieprzygotowane- brak wiarygodnych informacji o wysokosci planowanych nakładów inwestycyjnych lub alterantywnych mozliwościach zaspokojenia potrzeb .W konsekwencji faktyczne koszty były albo niedoszacowane albo mocno przestrzelone.
Życzę powodzenia i pozdrawiam.