czwartek, 25 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków w gminie

Home Forum Sektory Samorządy zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków w gminie Odpowiedz na: zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków w gminie

#10750
elka
Uczestnik

Poszukaj stosownych ustaw.
My zawsze analizujemy dokładnie wszystkie pozycje kosztów, szczególnie koszty zarządu ipochodne, odsetki, należności nieregularne – u nas jednostka miał np z tego tytułu koszty,a nie powinna, , metodę i zasadnosć rozdziału kosztów na wodę i ścieki tzn alokowane koszty ogólne i wydziałów pomocniczych.
Całośc porównujemy każdorazowo do prognozowanych taryf poprzednich lat i faktycznego wykonania.
Tabele w tym roku wyglądaja troche inaczej niż poprzednich, trzeba je samemu dostosować aby pasowało.
Dodatkowo w tym roku jest możliwosc ustalania dodatkowych opłat tzn. za utrzymanie w gotowości urządzeń itp.

Ja to już robię od 4 lat, więc w tym siedzę jakoby, ciężko opisać na co zwracać uwagę – my mamy do analizy corocznie 2 przedsiębiorstwa.
Cena wody i ścieków rośnie corocznie i bedzie rosła, jest to podyktowane coraz większymi inwestycjami – amortyzacja po ich oddaniu rośnie i wchodzi w koszt wody, scieków oraz wzrostem znacznym podatków opłat od tych oddanych inwestycji. Firmy biorą kredyty aby zrealziować te inwestycje i dostosować do wymogów unijnych i raty odsetkowe również wchodzą w koszty wody, ścieków.
U nas widać b. dużą różnicę, między prognozowanymi wykonaniami kosztów a rzeczywistymi.
Wzrost kosztów z roku na rok powinien być zgodny z prognozami wynikającymi z danych GUS i projektów do Uchwały bidżetowej budżetu państwa. I to też musisz sprawdzić, tylko z reguły wykonanie wygląda całkowicie inaczej.

Pytaj o coś konkretnego, bo napisałam, to co mi sie przypomniało akurat.