piątek, 25 czerwca, 2021

Odpowiedz na: Zamówienia publiczne

Home Forum Sektory Samorządy Zamówienia publiczne Odpowiedz na: Zamówienia publiczne

#11028
dorotab
Uczestnik

cześć. zaświadczenia z ZUS i US stają się niezbędne w momencie ich żądania w postępowaniu ze strony zamawiającego. To, że nie są one w pewnych sytuacjach obligatoryjne nie ma tu żadnego znaczenia i wykonawcy muszą je przedstawić.
To, że zamawiajacy zażadał zaświadczeń wystawionych w terminie o którym piszesz rzeczywiście nie powinno się zdarzyć, ale fakt, iż nie odrzucił ofert które zawierały daty zgodne z przepisami prawa mozna uznać za naprawę swojej pomyłki.
To,że wykonawcy nie zgłosili protestu wobec zapisów SIWZ wynika z faktu, iż doskonale orientuja się w przepisać i nawet nie zwrocili zapewne uwagi na taką drobnostkę, jak żądanie wymienionych dokumentów z datą sprzed nie 3 miesięcy ale 6 tygodni. Swoją drogą ciekawe skad termin 6 tygodni.
W związku z faktem, iż audyt najczęściej prowadzony jest już nie tylko po zakończeniu postępowania a nawet po jego wykonaniu,
moim zdaniem w tej sytuacji można jedynie wskazać zamawiającemu sprzeczność z prawem takich zapisów, ale jednocześnie brak konsekwencji, gdyż przy takim własnym zapisie rozpatrzył oferty wykonawcow podlegających wykluczeniu w ich świetle.
Myslę, iz gdyby wykluczył wykonawców to ci dopiero wtedy wnieśliby protest i wyszłaby niekompetencja pracownikow zamawiającego.
W drugim przypadku jeżeli należyte zabezpieczenie umowy było obligatoryjnie wymagane niestety jak wyżej, chyba, ze jest to umowa akyualna.