sobota, 15 maja, 2021

Odpowiedz na: Pozostałe środki trwałe

Home Forum Sektory Samorządy Pozostałe środki trwałe Odpowiedz na: Pozostałe środki trwałe

#11235
groszek
Uczestnik

[QUOTE BY= wojtania] …dawno, dawno temu w odległej galaktyce…a dokładnie od 1 stycznia 1995 roku zniknąć powinno pojęcie wyposażenia…czyli rzeczy nie będących środkami trwałymi. Od 1995 roku wyposażenie jest zaliczane do środków trwałych i jest klasyfikowane w KŚT do grupy 8. W definicji środków trwałych nie ma kwoty granicznej…a zrównywanie środków trwałych z materiałami pod pozorem oktreślenia w polityce rachunkowości kwoty granicznej …to jakiś kosmos.

A z innej beczki. Polityka rachunkowości to akt prawa wewnętrznego a ten zgodnie z techniką legislacyjną nie może być sprzeczny ani z ustawą o rachunkowości, ani z KŚT, ani z rozp. MF…a w żadnym z przepisów nie ma kwoty granicznej…ani prawa do niej. 💡 [/QUOTE]

Pod pewnym względem masz racje, ale nigdzie nie jest zabronione prowadzenie ewidencji ilościowej pozabilansowej dla „wyposażenia o wartości mniejszej niż np. 200 zł zamiast pełnej ewidencji ilościowo wartościowej. Ewidencja ilościowa pozabilansowa nie jest sprzeczna z klasyfikacją KŚT a umożliwia jednocześnie przyjęcie danego sprzętu w koszty jednostki z pominięciem konta pozostałych środków trwałych.
Takie ustalenie upraszcza księgowania i nie jest sprzeczne z przepisami i techniką legislacyjną