sobota, 20 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: Audyt zewnętrzny w JST… czyli kto zostanie audytorem

Home Forum Sektory Samorządy Audyt zewnętrzny w JST… czyli kto zostanie audytorem Odpowiedz na: Audyt zewnętrzny w JST… czyli kto zostanie audytorem

#11380
pszczosek
Uczestnik

Witam
Nie mogę zgodzić się z twierdzeniami Wojtani co do braku kwalifikacji dla audytorów zewnętrznych z RIO w rozumieniu projektu ustawy o finansach publicznych. W ostatnim czasie uczestniczyłem w naborze do pracy w jednej z Regionalnych Izb Obrachuinkowych i wcale nie było tak, że „historyk, biolog, filolog nie może być skarbnikiem czy też głównym księgowym ….ale może być inspektorem kontroli RIO i będzie mógł być audytorem zewnętrznym w RIO.”. Z reguły bowiem inspektorami kontroli RIO są prawnicy lub ekonomiści a nie osoby o innych specjalnościach, chociaż tacy też mogą się zdarzyć. Podobnie jest zreszta z audytorami wewnętrznymi w JSFP – zarówno przy egzaminach MFu jak i przy certyfikatach typu CIA czy CGAP nie było i nie ma wymogu posiadania wykształcenia prawniczego czy ekonomicznego. Tak więc można być audytorem wewnętrznym będąc historykiem, biologiem czy filologiem. Także co argumentów Wojtani co do wymagań dla skarbnika nie można się zgodzić – nigdzie nie znalazłem wymagań co do wymaganego dla skarbika wykształcenia z wyjątkiem wymagań określonych w ufp, przy czym skarbikime może być wskazany historyk, biolog czy filolog pod warunkiem ukończenia podyplomowych studiów ekonomicznych.
Tak więc nie można chyba mówić o niesprawiedliwości 😀