czwartek, 4 marca, 2021

Odpowiedz na: tajemnica skarbowa

Home Forum Egzaminy egzaminy tajemnica skarbowa Odpowiedz na: tajemnica skarbowa

#11995
zosia
Uczestnik

Pozdrawiam

Na pewno audytora wewnetrznego nie nalęzy kwalifikowac jako pracownika samorządowych służb finansowych, Tego typu kwalifikacja będzie w zasadzie na ” rękę ” skarbnikom bowiem tak wiele osób utożsamia audytora z ” badaczem ” ksiag rachunkowych i sprawozdań budżetowych.
Ustawa Ordynacja podatkowa w zakresie dostępu do tajemnicy skarbowej tzw ” twardej ” ( konta bankowe i rachunki maklerskie ) jak i miękkiej ( pozostałe dane podatkowe ) jest rygorystyczna i taksatywnie wymienia krąg osób i podmiotów mająćych prawo dostepu do akt spraw podatkowych. Audytor takiego dostepu z mocy ustawy OP nie posiada. Każde naruszenie prawa może skutkowac odpowiedialnością karną.
W Twojej sytuacji przedstawiłbym kierownmikowi jednostki ( wójt, burmistrz, prezydent ) taką analizę stanu prawnego, przedstawił konieczność posiadania dostępu do w/w akt podatkowych, zaproponowałbym złożenie przyrzeczenia o dochowaniu tajemnicy skarbowej ( przyrzeczenie jednorazowe ).
A poza tym czy zakres Twojego zadania audytowego wymaga na pewno dostepu do akt podatkowych w pełnym zakresie ( tj akta obrazujące np. sytuację majątkową podatników )??? Bo jeżeli np. chodzi tylko o zbadanie procedury uzyskania preferencji podatkowej ( np. zachowanie terminów itp ) nie ma potrzeby wglądu w akta podatników ( na czas wykonywania audytu pracownik merytoryczny może w Twojej obecności wygenerować akta chronione.
Z uwagi na fakt, iz specjalizuję się w tenmatyce podatkowej ( w tym podatków JST ) – jak napiszesz więcej – to postaram Ci się więcej pomóc.

Powodzenia.