wtorek, 7 grudnia, 2021

Odpowiedz na: środki obrotowe zakładu budżetowego

Home Forum Sektory Samorządy środki obrotowe zakładu budżetowego Odpowiedz na: środki obrotowe zakładu budżetowego

#12037
scypion
Uczestnik

Chwila. Czyli zakład ów ma przekazane mienie – czyli materiały i środki pieniężne. Ale czy ma w zarządzie owe drogi i chodniki które remontuje?
I tu od razu należy zwrócić uwagę, że celowe (finansowane z środków przeznaczonych na ten cel) jest układanie kostki i płącenie tego. Pytasz o zasadność dokonywania zakupów rok wcześniej i zamrażania w ten sposób środków finansowych.
Kolejnym elementem na jaki musisz w tym przypadku zwrócić uwagę jest, czy zapłacono podatek od owych materiałów za rok ubiegły…
Remonty wykonują osoby na umowę zlecenia? Czemu w takim razie Zarządca w tym trybie nie wykonuje napraw.
Zasadność wykonania danego remontu drogi czy chodnika powinna być udokumentowana notatką o istnieniu awarii a najlepiej zdjęciem (lub zdjęciami) pozwalającym na zlokalizowanie dokłądnego miejsca awarii na terenie miasta (nie samej dziury). Zapobiega to sytuacji gdy kilka razy wykonuje się remont tej samej awarii i nienależnie pobiera wynagrodzenie za to.
Ponieważ środki finansowe z dotacji zostały wykorzystane zgodnie z zakresem jaki ona obejmowała nie widzę podstaw (nie znając umowy o dotację) do podważania jej wykorzystania. Tylko zasadność i racjonalność dokonywania takiego zakupu można kwestionować.
Nie za bardzo rozumiem ostatnich dwóch zdań. To znaczy, że zakłąd podzleca wykonywanie remontów? To jaki jest cel istnienia owego zakładu? Zarządca nie może zlecac takowych remontów skoro zakłąd i tak podzleca? Czy też są to wydarzenia sporadyczne, bardziej efektywne kosztowo względem zwiększenia zatrudnienia i zakupu parku maszynowego?
Jakie samodzielne decyzje dyrektora? Wszak obowiązuje go umowa z Zarządcą, nie robi sobie remontów ot tak, ktoś mu za to musi płacić.