piątek, 29 marca, 2024

Odpowiedz na: Metoda inwentaryzacji gruntów, budynków i budowli.

Home Forum Sektory Samorządy Metoda inwentaryzacji gruntów, budynków i budowli. Odpowiedz na: Metoda inwentaryzacji gruntów, budynków i budowli.

#12227
jacek3
Uczestnik

Jeżeli chodzi o grunty to raczej nie ma wątpliwości jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie ust.o rach, ale rozporządzenie o szczególnych zasadach rach dla jst z 28-07-2006 roku mówi o możliwości określenia sposobu inwentaryzacji w polityce rach. dla gruntów, budynków i budowli.
O ile o gruntach mówi się w prost w ust1. pkt 3 z art.26 ust o rach to o budynkach i budowlach (powiedzmy „łatwo dostępnych”) nie ma tam mowy.
W związku z faktem, iż przeprowadzenie spisu z natury budynków, placów(w tym parkingów) czy ulic -moim zdaniem – nie jest możliwe technicznie do wykonania przez zespoły spisowe wobec czego taki zapis w politykach rachunkowości jest fikcyjny a tego typu wymóg nigdy nie będzie zrealizowany.

W takim wypadku mam pytanko – Czy powinno się zastosować odnośnie w/w aktywów trwałych art. 26 ust.1 pkt. 3 ust o rach gdyż mamy do czynienia z aktywami wymienionymi w pkt.1 których inwentaryzacja drogą spisu z natury z przyczyn uzasadnionych jest niemożliwa ??? Poza tym moim zdaniem wymienioną w pkt.3 metodę uzupełnić o porównanie kartoteki ze stanem faktycznym.

A tak przy okazji – czy wyobrażacie sobie zespoły spisowe buszujące po miastach i spisujące (jak metoda wskazuje – bez żadnej pomocniczej ewidencji ) z natury wszystkie budynki, place, wiaty itd w gminie ???????? Ale by wyszły różnice inwentaryzacyjne no i kto by je rozliczył – a może ja po prostu nie rozumie co to jest „spis z natury”. Uprzejmie proszę o „wyprostowanie” mojego zakręconego i pewnie błędnego sposobu myślenia