czwartek, 25 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: instytucje kultury MOK

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna instytucje kultury MOK Odpowiedz na: instytucje kultury MOK

#12280
terka
Uczestnik

Z doświadczenia wiem, że takie dziwne sporzadzanie sprawozdań może wynikać albo z braku merytorycznej kadry, albo z powodu nadużyć finansowych. Jeśli bierzesz pod uwagę tę drugą ewentualność, to mogę podpowiedzieć, z jakimi przypadkami spotkałam się w instytucjach kultury. Metody nadużyć w obu przypadkach były super proste – jedno, to pobieranie na czek środków w banku i wpłacanie do kasy kwoty mniejszej, niż pobrana, drugie – to nie księgowanie wpływających faktur, wrzucanie ich do szuflady i niedokonywanie ich zapłaty, trzecie – zawarcie umów, za które nie płacono, w związku z czym zaciągnięto więcej zobowiązań, niż posiadano środków. Niewiarygodne?
Niestety prawdziwe. Było to możliwe przede wszystkim dlatego, że w MOK była zatrudniona w księgowości jedna osoba, która robiła dosłownie wszystko, a główny księgowy przychodził do MOK kilka razy w tygodniu, po godzinach (1/4 etatu).

Dlatego sprawdź, oprócz dowodów dokumentujących wydatki, czy gotówka pobierana z banku do kasy trafia tam w całości (bo pewnie jednak dokonują także zapłat gotówkowych), a także sprawdź zawierane umowy – czy są zapłacone, jeśli termin ich płatności minął.