wtorek, 9 marca, 2021

Odpowiedz na: korekty sprawozdań

Home Forum Sektory Samorządy korekty sprawozdań Odpowiedz na: korekty sprawozdań

#12338
jadtra
Uczestnik

do Nickkita – nie ma układów ze skarbnikami , to działa jak bumerang, zawsze dostaniesz w głowę.
Czy skarbnik stoi na straży finansów , czy prowadzi własne królestwo 😎 , co ze standardami kontroli finansowej i drugie pytanie to po co kontrolować ( chyba dobry argument 😆 )

Jako doswiadczony pracownik: patrz i czytaj ustawy , albo dzwoń do RIO lub rzecznika dyscypily (nie musi być z twojego okręgu RIO). zawsze pomogą

Wracając do tematu: sporzadzanie sprawozdań finansowych wynika z rozporządzeń i oczywiście ustawy o fin. pub. Jezeli jednostka zobowiązana była do sporządzenia sprawozdania finansoego i wystapiła niezgodność danych w sprawozdaniu z danymi księgowymi – jest dyscyplina art. 18 pkt.2. i to wszystko. Jaka kara z tego tytułu?, może żadan ale to zależy od rzecznika… i starosty, prezydenta itd. czy da temat na dyscyplinę, ale Ty musisz „zrobić swoje” zgłosić fakt jej naruszenia.

Gdyby było błędne sprawozdanie na koniec roku od jednostki budżetowej to sprawozdanie skonsolidowane organu tez mogłoby zawierać błąd. Kto raz się pomylił – bo to stwierdziłeś w kontroli, mógł mylić się wcześniej , albo nadal (bo nie ma sankcji ostrych wobec tej osoby) nadal bedzie księgował z błędami (bo nie ma wiedzy odpowiedniej) .

W kwietniu na forum prosiłam o pomoc w podobnym temacie, posłuchałam dobrych rad (rzeczowych ale ostrych rad) i w jednostce został rok 2005 jeszcze raz zaksięgowany – było dużo błedów, gdyż młoda, niedoświadczona księgowa, dokonywała wydatków z dwóch rachunków bankowych „w cały świat”. Nie ma nadużycia ale jest dyscyplina. Będę miała dużo pracy w związku z tym :mrgreen: jeszcze przed końcem roku.
Jednym, ale tylko dodatkowym, powodem było właśnie prawdopodobieństwo sporządzenia sprawozdania skonsolidowanego organu w oparciu o złe dane z tej jednostki kontrolowanej. :mrgreen: