czwartek, 25 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: Podatek lokalny

Home Forum Sektory Samorządy Podatek lokalny Odpowiedz na: Podatek lokalny

#13320
pietryka
Uczestnik

Jola – uważam temat za zbyt szeroki. W badaniu podatku od nieruchomości i podatku od środków transportu mam 17 letnie doświadczenie. Zajmij się jednym podatkiem /czasu mało/. Pamiętaj,że przy podatku od nieruchomości występuje wieczyste użytkowanie na równi z własnością. Budowle liczy się od ich wartości początkowej itp. Jak chcesz to wziąść razem z podatkiem od środków transportu to się zarypiesz. Tuja bazą może być Wydział Komunikacji, ale np u mni mają jeszcze na wykazach zaległości z tego podatku osób które kiedyś posiadały samochody osobowe/ zniesiony chyba w 1993 roku/ Dla przykładu w podatku od nieruchomości osób fizycznych w ponad 100 tys mieście mam ok 17 tys podatników, osób prawnych ok. 2 tys. Nie jest więc możliwe zbadanie tematu w 40 dni gdyż dochodzą inne podatki i opłaty/ od psów, targowa, adiacencka, wieczyste użytkowanie, itp./ Zwolnienia od podatku, umorzenia, to jeszcze inna broszka – każdy przypadek wymaga uzasadnienia a więc zbadania. Dlatego moja rada – rozbij te podatki lokalne na kilka audytów. Nie baw się w żadne rejestry geodezyjne gdyż nie jesteś w stanie stwierdzić c zy rzeczywiści ktoś nie został ujęty w ewidencji. Najczęściej takie rzeczy wychodzą podczas wizji lokalnych. Przy osobach prawnych bardzo czesto podatnicy zapominają o budowlach takich jak kominy, płoty /parkany/ trwale złączone z gruntem, studnie itp. Płoty dotyczą również posesji osób fizycznych. Dlatego na początek weź podatek od nieruchomości i rejestry tego podatku i metoda próbkowania i sprawdzaśz sposób deklarowania i weryfikacji deklaracji podatku od nieruchomości oraz zgodnoś z ustalonymi przez radę miasta, powiatu, gminy stawkami podatku. Dużo roboty.
Powodzenia. Pozdrawiam.