piątek, 19 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: Terminowość egzekwowania należności i realizacja zobowiązań

Home Forum Sektory Wojskowe Jednostki Budżetowe Terminowość egzekwowania należności i realizacja zobowiązań Odpowiedz na: Terminowość egzekwowania należności i realizacja zobowiązań

#14059
las
Uczestnik

Witaj ! Też pracuję w takiej jednostce (krótko, ale już żdziebko pokapowałem) o co chodzi. Radziłbym ci zacząć od umów, bo to na ich podstawie rozliczane są należności i zobowiązania. Np. W przypadku Należności – napewno korzystacie z usług dostawców mediów. Wynajmujecie (użyczacie) lokale (nieruchomości) innym os. fiz. bądż firmom, które korzystają z tych mediów. Wystawiacie refaktury na zużyte przez nich media, sprawdż czy płacą w terminie oznaczonym na umowie. Sprawdz czy komórka merytoryczna na czas sporządza rozliczenie mediów wg którego wystawiacie refaktury. W przypadku Zobowiązań – sprawdż czy w odpowiednim czasie wpływają do jednostki faktury od wykonawców za roboty, usługi, dostawy. Czy jest wystarczająco dużo czasu na opracowanie tych dokumentów i zapłatę w terminie. Ostatnio nawala Poczta Polska – może się zdarzyć że faktury wpływają za póżno do jednostki. Może warto zastanowić się nad zmianami zapisów w umowach. Można sprawdzić obieg dokumentów w jednostce, czas ich wytwarzania, opracowywania – czy ma to wpływ na terminy rozliczeń. Można poprosić o wydruk sald(specyfikację nal i zob z księgowości) należności i zobowiązań z podziałem na „wiek” np. bieżące, do 30 dni, do 90 dni, powyżej 90 dni. Zorientujesz się z jakimi kwotami masz do czynienia. Będziesz wiedział czego one dotyczą i wejdziesz wtedy głębiej w temat, podrążysz trochę – ja podałem Ci tylko po jednym przykładzie należności i zobowiązań, a jak sam wiesz jest ich sporo. To tak na gorąco. Myślę, że jak dostaniesz specyfikację nal i zob z podziałem na „wiek”, bez problemow ruszysz do przodu. Pozdrawiam !!!!