sobota, 27 lutego, 2021

Odpowiedz na: podróże służbowe

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna podróże służbowe Odpowiedz na: podróże służbowe

#14158
mareksp
Uczestnik

Odpowiedź na powyższe wątpliwości tkwi głównie w definicji podróży służbowej, która wynika z art. 77 kodeksu pracy. Podróż oznacza wykonywanie zadania służbowego wyznaczonego przez pracodawcę poza miejscowością stałego miejszca pracy. Przy delegacji kilkudniowej podróż służbowa dotyczy całego jej okresu a nie tylko czasu dojazdu do i z miejsca wykonywania zadania. Nie ma żadnej podstawy aby czas dojazdów liczyć osobno. Tak więc należności z tytułu diet trzeba liczyć od poczatku podróży dla każej doby astronomicznej (tj. 24 godz od momentu wyjazdu np. odjazdu pociągu). Jeśli były w czasie każdej doby 3 posiłki dziennie to dieta nie przysługuje. Jeśli tylko 2 to i owszem. Reguły matematyki wskazują, że jeśli są osobne: śniadanie, obiad i kolacja to w sumie są to 3 posiłki a gdy jest śniadanie i „obiadokolacja” to tylko 2. Inaczej można by coś nazwać śniadanio-obiado-kolacją i też policzyć potrójnie jako 3 posiłki. Można też pracownikowi nakazać aby najadł się na zapas na 3 dni i uznać, że nie potrzebował wyżywienia. Nie znajdzie to raczej jednak podstawy w przepisach.
Brak orzeczeń SN na ten temat można tłumaczyć tym, że dla prawników jest to oczywiste. W mojej jednostce opinię w tej kwestii opracował radca prawny na wniosek m.in. księgowych.
Wskazywanie przez pracownika na druku delegacji w jakich dniach korzystał z całodziennego wyżywienia jest moim zdaniem dobrym i praktycznym rozwiązaniem.