piątek, 19 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: zmiana w ustawie

Home Forum Sektory Samorządy zmiana w ustawie Odpowiedz na: zmiana w ustawie

#15166
jacek3
Uczestnik

1) mi właśnie o to chodzi – moim zdaniem ustalenia audytu powinny być wyłączną własnością audytora i kierownika;
to wyłącznie kierownik powinien decydować o tym kto może je czytać i wykorzystywać zawarte w nich informacje;

nie mogę zgodzić się z sytuacją, że kontrola zewnętrzna – nastawiona na „ZŁAP i DOŁÓŻ” ma prawo do żądania sprawozdań audytora ( albo inaczej – na chwilę obecną nie ma wyraźnego zakazu do żądania przez nich takich sprawozdań);
W ten sposób audytor może działać na szkodę jednostki – bo przecież każdy ma prawo do własnej interpretacji treści sprawozdania

2) jeśli idzie o otwarcie dostępu do zawodu jestem „za” ale jestem przeciwny metodzie – doprowadzi to do „upolitycznienia” tego stanowiska a zatrudnienie znajdą ludzie bez jakiegokolwiek przygotowania „bo takim łatwiej się kieruje” – i niechybnie do zmian na stanowisku audytora wraz ze zmianą kierownictwa jednostki

3) kolejna sprawa to pomysł odchodzenia od regulacji w ustawach i rozporządzeniach na rzecz standardów – to jest ZŁY POMYSŁ – (zwłaszcza w administracji) jeśli określone rozwiązanie nie znajdzie poparcia w obowiązujących przepisach prawa prawdopodobnie nigdy nie zostanie zaakceptowane – zwłaszcza jeśli nakłada obowiązki;

takie rozwiązania mogły przyjąć się w krajach anglosaskich gdzie jest inna kultura ale nie u nas gdzie są problemy z realizacją ustawowych obowiązków gdy te nie zostały obwarowane sankcją, wobec tego standardy nie mogą stanowić podstawy dla budowania jakiegokolwiek systemy