czwartek, 28 marca, 2024

Odpowiedz na: nowy projekt uofp

Home Forum Sektory Samorządy nowy projekt uofp Odpowiedz na: nowy projekt uofp

#15260
scypion
Uczestnik

Tak sobie czytam te propozycje zmian.
Śmiech na sali… dosłownie.
W samorządzie terytorialnym – tylko w Urzędzie są audytorzy prowadzący audyt w jego jednostkach. Czyli w jednostkach organizacyjnych (zakłądy, gospodarstwa) AW prowadzi tylko i wyłącznie urząd. CHyba, że ktoś dobrowolnie chce mieć AW do pomocy… bez żartów.

Usługodawca zewnętrzny – z wymaganiami z art 310 ust. 1 pkt 5) lit a – wciaż kpiny, certyfikat księgowego itp – z starej ustawy daje uprawnienia AW i temu podobne inne papiery nic nie majace z AW wspólnego. Lit f) kolejna kpina czuli PODYPLOMOWI AUDYTORZY WEWNĘTRZNI.
Schemat wygląda tak – powołując się na ustawę, kierownik jednostki wywala AW zatrudnionego u niego z jednostce na bruk, podejmując decyzję, że u niego będzie AW prowadził „usługodawca zewnętrzny” po czym zawiera umowę o prowadzenie AW przez jednoosobowego usługodawce z licencjatem i podyplomóką z zakresu AW. Ograniczenie doświadczenia do dwóhc lat w audycie wewnętrznym nie ogranicza do sektora publicznego, lecz szeroko rozumianym audycie wewnetrznym…
TOTALNA KPINA z AUDYTU WEWNĘTRZNEGO.

I to tak pierwsza z brzegu…

Edit 1:
Jedziemy dalej.
Art 307.
(..)Plan audytu, sprawozdanie z wykonania planu audytu oraz dokumenty zawierajace wyniki audytu wewnętrznego stanowią informację publiczną.

To może już przemianować audyt wewnętrzny na kontrolę wewnętrzno/zewnetrzną? Kto zaufa audytorowi wewnetrznemu i powie o nieprawidłowościach, chcąc by pomógł w ich wyeliminowaniu, skoro bedzie wiedział, że i tak wszyscy sie o nich dowiedzą?
I gdzie jest tu „wewnętrzność” AW? Jak ja mam pomagać kierownikowi jednostki, skoro o wykrytych słąbościahc w zarządzaniu i mechanizmach kontroli – czyli w nieudolności kierownictwa jednostki mam informować cały świat?!?! Jak ktoś ma mi jako audytorowi wewnętrznemu zaufać?!?!