poniedziałek, 19 kwietnia, 2021

Odpowiedz na: zoz_moder

Home Forum Organizacje AW zoz_moder Odpowiedz na: zoz_moder

ama
Uczestnik

witam, jestem księgową w jednostce budżetowej (szkoła) i do tego roku prowadziłam księgowość ręcznie. Teraz został wdrożony program księgowy i w związku z tym mam już rozterki:
– czy do dnia 31.03 muszę „kliknąć” zamknięcie” roku czy do 85 dnia po 31.12, żeby zrobić zois w terminie ustawowym? – nie ma możliwości zrobienia w programie zois bez zamknięcia miesiąca
– czy tworzone bezpośrednio w programie polecenia księgowania mogę drukować po zamknięciu i uzgodnieniu miesiąca, czy też powinnam to czynić w momencie tworzenia dokumentu (ręcznie tak było) – tylko, że program nadaje numery w dzienniku dopiero po zaksięgowaniu (ręcznie wprowadzenie i zaksięgowanie to było jedno, a tu mam możliwosć poprawienia błędu do czasu zaksięgowania), więc wydruk zaraz po wprowadzeniu dokumentu nie jest opatrzony numerem kolejnym w dzienniku
– czy wydruki zois kont syntetycznych co miesiąc muszą być do 10 dnia miesiąca czy 15, skoro terminem sporządzania sprawozdań, o którym chyba mówi ustawa, jest 10 (Rb-tki); bo ten 15-sty to dla mnie żadna znacząca data…
– przy okazji: czy muszę zamykać w ogóle miesiące do tego 10-tego czy 15-tego, bo na szkoleniach uczą, że mogę mieć pootwierane miesiące, byle rok zamknąć
– czy obroty poszczególnych kont powinnam drukować co miesiąc i do tego 10-tego czy też mogę to zrobić raz po zamknięciu roku? – ręcznie to one były w księdze czy kontówkach od razu, a tutaj mam dylemat
– czy wydruki za grudzień obrotów na kontach mogą mieć datę po 31.03 czy też muszę się zmieścić z drukowaniem do 31.03 (przeraża mnie ogrom tego drukowania w krótkim czasie)
przepraszam, jeśli moje pytania są naiwne, ale moje przerażenie z korzystania z programu komputerowego jest ogromne. Proszę o pomoc 🙂