sobota, 20 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: Kto podpisuje zalecenia pokontrolne?

Home Forum Sektory Samorządy Kto podpisuje zalecenia pokontrolne? Odpowiedz na: Kto podpisuje zalecenia pokontrolne?

#16291
terka
Uczestnik

Nie spotkałam się z sytuacją, by inspektor kontroli wewnętrznej podpisywał zalecenia. Moim zdaniem nie ma uprawnień do formułowania zaleceń. Zalecenia są wydawane nie przez osobę, a przez instytujcję, organ kontrolny. Inspektor dokonuje kontroli z upoważnienia Starosty, więc tylko starosta może zalecić wykonanie jakiś działań naprawczych.
Zwróć uwagę, że nawet organy kontroli zewnętrznej NIK też działają w ten sposób – kontrolę robi inspektor/rz, ale zalecenia zawarte w wystąpieniu pokontrolnym podpisuje nie inspektor, a ktoś nad nim – dyrektor delegatury np, który z całą pewnością ma upoważnienie do podpisywania w imieniu kogoś wyżej.
Poza tym wydaje mi się, że zalecenia podpisane przez Starostę mają większą moc sprawczą 😉
Bo nie jest ważne, kto je przygotował, ważne, kto je wydał. A wydał je nie jakiś tam inspektor (sorry, to nie jest ani uwłaczające, ani pogardliwe, ustawiam go przez chwilę w hierarchii urzedu), tylko zwierzchnik służbowy.
Dlatego uważam, że tak być powinno. to jest najlepsze rozwiązanie i nie ma potrzeby i celowości tego zmieniać (nie wiem też, czy byłoby to możliwe w świetle doktryny dotyczącej sprawowania kontroli.)
Pozdrawiam 🙂