wtorek, 7 grudnia, 2021

Odpowiedz na: podział kompetencji

Home Forum Sektory Samorządy podział kompetencji Odpowiedz na: podział kompetencji

#16302
las
Uczestnik

Wieczny spór w prawie każdej jednostce. Oczywiście wystawiać FV powinien wydział, który negocjuje z kontrahentem, zawiera z nim umowy, rozlicza merytorycznie wykonanie tych umów. To jest i powinna być oczywista oczywistość. Pracowałem kilka lat w służbach księgowych i kilka lat w merytorycznych. Wtedy mój punkt widzenia oczywiście zależał od punktu siedzenia (pracy). Teraz już jako obiektywny pracownik „po przejsciach” stwierdzam jak wyżej.
Służby księgowe nie mogą wszystkiego robić w jednostce. A gdzie zachowana szeroko pojęta kontrola wenętrzna w jednostce? Mało tego, uważam że służby merytoryczne powinny wprowadzać do systemu informatycznego (rejesrty sprzedaży) FV z odpowiednią dekretacją i na koniec miesiąca dane te powinny być „eksportowane” do księgi głównej w pionie finansowym. Piszesz Klio że jest taka możliwość. Rozrachunki z kontrahentem na kontach zespołu „2” ewntualna windykacja, to oczywiście domena księgowości. Raz w m-cu na podstawie wykonanych rozrachunków, służby księgowe powinny powiadomić na piśmie służby merytoryczne, kto z kontrahentów zalega z płatnościami. Ta informacja jest niezbędna m/innymi przy dalszych negocjacjach, podpisywaniu kolejnej umowy, rozliczeniu poprzedniego okresu. W jednej z jednostek w której pracowałem, taki system (podział ról i pracy) bardzo dobrze się sprawdzał.
Oczywiście ktoś inny może mieć inny pogląd na tą kwestię, ale mnie nie przekona bo sprawdziłem to kiedyś na własnej skórze. Pozdrawiam.
P.S. Aczkolwiek, chętnie poczytam jak inni na to patrzą.