piątek, 29 marca, 2024

Odpowiedz na: Plan audytu – czynności doradcze

Home Forum Sektory Samorządy Plan audytu – czynności doradcze Odpowiedz na: Plan audytu – czynności doradcze

#16412
betix
Uczestnik

Po wczorajszej rozmowie z pracownikiem Departamentu audytu w MF, kompetentnym w sprawach planu rocznego, wiem, że powinnam zaplanować rezerwę czasową na czynności doradcze nie mając wiedzy czy w 2009 roku, takie czynności zostaną zlecone mi przez szefa. Na podstawie tej rozmowy wywnioskowałam, że temat czynności doradczych może byc mi znany juz na etapie sporzadzania planu audytu lub później – w zależności od potrzeb szefa, który chciałby poznac moje stanowisko (opinię) w danej sprawie. Jest jeszcze 3 sytuacja – brak takich potrzeb 🙂
Moje watpliwości budzi jednak inna sprawa, tzw. „cykl audytu”. Chodzi mianowicie o planowanie obszarów ryzyka do objęcia planem audytu w latach następnych. Załóżmy, że z analizy ryzyka przeprowadzonej do planu audytu na rok 2008, wynikało, że w roku:
– 2009 – audytuje obszar A, B, C
– 2010 – audytuje obszar K, J, T
a przeprowadzona obecna anliza ryzyka do planu na rok 2009, „zburzyła” ten ustalony porządek i wynika z niej, że w 2009 roku ponownie muszę poddać audytowi obszar „D” objety audytem w 2008 roku – to co wtedy ? Z wywodów pracownika MF wynikało, że powinien być ustalony pewnien cykl działań, gdzie w danym okresie powinnam objąc audytem inne obszary ryzyka, bazując na planowaniu wieloletnim. Po co więc co roku kolejna analiza ryzyka ? A jak Wy uważacie ?