wtorek, 27 lipca, 2021

Odpowiedz na: podatek od nieruchomosci

Home Forum Sektory Samorządy podatek od nieruchomosci Odpowiedz na: podatek od nieruchomosci

#16675
zosia
Uczestnik

Witam

adela ma rację. metry do opodatkowania powierzchni gruntów podatkiem od nieruchomości są zawsze takie same. Metry uzytkowe wystepują przy opodatkowaniu powierzchni nieruchomości budynkowej. Jesli chodzi o problem podany przez klio – to jak najbardziej jest sens badać zgodność powierzchni z ewidencji gruntów i budynków z danym z referatu / wydziału podatków. Jerst to moim skromnym zdaniem istota opodatkowania a tym samym legalności wydanych decyzji podatkowych / nakazów płatniczych.
Moim zdaniem powinna nastąpić – oczywiście na podstawie proby do badania – weryfikacja poyzcji do opodatkowania pod kątem:
– zgodności ewidencji gruntów i budynków z informacjami podatkowymi złoZonymi przez podatnikaów ( art. 6 ust. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ) z danymi zawartymi w kartotekach ewidencyjnych dla celów podatkowych oraz decyzjami podatkowymi.
Zgodnie bowiem z art. 21 prawa geodezyjnego i kartograficznego – dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków stanowią podstawę do wymiaru podatków oraz ubezpieczeń, zaś zgodnie z wyrokiem NSA – w przypadku niezgodnośći – to właściciel nieruchomości powinien doprowadzić do zgodności zapisów.
Jeśli klio nie sprawdzisz zgodności powierzchni – to cała robota w zasadzie na nic. Bo wtedy ustalenia związane ze stosowaniem stawek podatkowych, planowaniem dochodów do budzętu stają się fikcją, z wniosek będzie jeden – co wynika z wypowiedzi adeli – brak kontroli wewnetrznej w podatkach – oraz brak wogóle kontroli podatkowej oraz czynności sprawdzających złozone deklaracje podatkowe i informacje podatkowe. Do audytu dochodów – ja ze swej strony poelcam opracowanie ODDK Gdańsk – „audyt dochodów JST” – bardzo dużo Ci pomoże, natomiast w sp[rawach skomplikowanych jeśli będziesz potrzebował pomocy – to pisz, ewe. po udostepnieniu przez admina emaila – to indywidualnie.
pozdr.
z.