wtorek, 18 maja, 2021

Odpowiedz na: Zadłużenie

Home Forum Sektory Samorządy Zadłużenie Odpowiedz na: Zadłużenie

#16768
jadtra
Uczestnik

Cześć
Emus jak rozpoczęłam pracę parę lat temu w jst szef poprosił mnie abym sprawdziła czy nasz jst faktycznie jest tak mocno zadłużona, że RIO wypowie się „negatywnie” nad możliwością zaciągnięcia kredytu do częściowego sfinanowania inwestycji. Odrobiłam zadanie radząc sie przy tym skarbnika innej jst.
Dodam, że mój szef i jego zastępcy nie mieli wykształcenia i wiedzy w tym zakresie.
W tym czasienie było jeszcze środków zewnetrznych z UE.
Potwierdziłam ze skarbnik miał rację. Narazilam się wszystkim w tym Skarbnikowi.

Nawet gdybym wykazala, że mamy pare procent do ustawowego progu zadłużenia to nie wiedziałam, że planowane dochody ze sprzedaży nieruchomości nie bedą zrealizowane oraz, że trzeba będzie poręczyć kredyt dla SPZOZ itd. Nie miałam tych informacji ale takie dane miał szef – omawiane byly w wąskim gronie zainteresowanych. Mnietakiej informacji ni przekazal !!!!
Polecenie szefa bylo podyktowane jego żle pojetą ambicją, nie umial wyliczać zadlużenia i nie wierzył skarbnikowi. Jakby dokładnie przeczytal opinie RIO dot. planu budżetu i polączył z informacjami o przyszłych zobowiązaniach nie musiałabym tracić czasu na opracowanie materiału, ktory nadwał się do kosza

Wybór takiego tematu audytu oznacza
:mrgreen: . Przyjęcie od szefa takiego tematu wymaga zręcznego wymanewrowanie się z niego.

Niech zdolność kredytowa spędz sen z oczu kierownikom jst bo tak bywa gdy trzeba realizować inwestycje i przestrzegaś zapisów uofp. Ale TY doradzaj tylko, że trzeba przestrzegać przepisów i polegać na wyliczeniach skarbnika i jego zespołu. Opinia RIO jest twardym argumentem i b. wiarygodnym.

MichalP weź sprawozdanie z wykonania budzetu za 2007 rok i wylicz zadlużenie, aby mieć satysfakcje, że to potrafisz. Porównaj z oceną RIO.