środa, 25 listopada, 2020

Odpowiedz na: Umowy wieloletnie – kierownik zakładu budżetowego

Home Forum Sektory Samorządy Umowy wieloletnie – kierownik zakładu budżetowego Odpowiedz na: Umowy wieloletnie – kierownik zakładu budżetowego

#16929
olka2008
Uczestnik

sprawa umów wieloletnich wyskakuje co jakiś czas jak diabeł z pudełka,
nie tak dawno na forum http://www.rio.gov.pl zgłoszono takie pytanie:
„Przeprowadzono przetarg na dostarczanie oleju opałowego do Zespołu Szkół zawierając umowę na okres trzech lat. Czy jest to zgodne z uofp art.193? „
jeden z forumowiczów podał rozwiązanie – ma być uchwała rady, a następnie wójt (zarządzeniem) ma udzielić upoważnienia dla dyrektora szkoły do zawarcia umowy ma świadczenia wieloletnie…
takie rozumowanie oceniam jako kompletne nieporozumienie i pseudo-prawniczy słowotok,
kierownicy jednostek działają na podstawie pełnomocnictw z art.47 ustawy o samorz.gminnym, są odpowiedzialni za funkcjonowanie jednostki i w tym celu mogą (a czasem muszą) zawierać umowy wieloletnie, przykłady – umowy na dostawę gazu i wody z sieci, i inne co do których PZP dopuszcza zawieranie na czas nieokręślony,
czy udzielanie upoważnienia do zawarcia tego typu umów ma jakikolwiek sens? przecież dopóki jednostka istnieje musi korzystać z mediów, musi mieć łączność, musi ktoś w niej sprzątać, ba – powinien jeszcze w niej oprócz k-ka ktoś pracować…
czy zatrudnienie pracownika na czas nieokreślony to też zaciągnięcie zobowiązania i przekroczenie upoważnień? bo skutki finansowe ma niewątpliwie…
w ufp nie ma przepisu który mógłby być podstawą do udzielenie upoważnienia do zawierania umów dotyczących ciągłości pracy jednostki – i słusznie, dla mnie jest jasne że kierownik z dniem powołania na stanowisko takie upoważnienie ma;

natomiast czym innym jest upoważnienie do zaciągania zobowiązań o których mowa art.184 ust.1 pkt 10b – wg mnie chodzi tu o zobowiązania wynikające z faktur, które wpływają na przełomie roku, obciążają koszty roku np. 2008 a termin płatności jest w 2009, i wykazywane są w sprawozdaniu rb-28,
sama umowa na dostawę prądu czy sprzątanie nie jest jeszcze zobowiązaniem finansowym /można ewentualnie mówić o zaangażowaniu/, zobowiązanie pojawi się w momencie kiedy wykonawca wykona usługę/dostawę i wystawi fakturę…

rzecznik dfp chyba by się uśmiał gdyby zobaczył wniosek o ukaranie kierownika za zawarcie umowy na usługi telekomunikacyjne na 3 lata… bo nie miał upoważnienia…