piątek, 19 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: Profesjonalny osąd audytora

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Profesjonalny osąd audytora Odpowiedz na: Profesjonalny osąd audytora

#17282
gapa
Uczestnik

Nie znalazłem w „Standardach …” definicji „profesjonalnego osądu audytora”, a zauważyłem zawrotną karierę tego terminu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę, a otrzyma się pokaźną liczbę np. rocznych planów audytu, w których „profesjonalny osąd audytora” przywoływany jest obok „matematycznej” i „delfickiej” jako metoda oceny ryzyka. Podejrzewam, że pod tym terminem ukrywa się zwykłą arbitralność (indywidualną), podobnie jak często pod terminem „delficka” arbitralność wieloosobową.
Różnica polega na tym, że metoda delficka jest dosyć dobrze opisana i wiadomo czym różni się od kilkuosobowego zebrania, na którym przeprowadza się głosowanie. Wiadomo też jak wygląda podstawowa konstrukcja metody matematycznej (można się z nią nie zgadzać, ale przynajmniej wiadomo co się krytykuje). Natomiast „profesjonalny osąd audytora” wygląda najzwyczajniej na kiepski chwyt.
PS(Niepoważne).
Robiłem kiedyś przy koniach. Nie każdy widzi jaki jest. Natomiast znałem starego kawalerzystę, który był prawie ślepy, a znał się na koniach jak mało kto – trzeba dotknąć właściwe miejsca – różnice są namacalne.