poniedziałek, 4 marca, 2024

Odpowiedz na: Zakupy – nieprawidłowość czy przestępstwo

Home Forum Fundusze unijne Fundusze unijne Zakupy – nieprawidłowość czy przestępstwo Odpowiedz na: Zakupy – nieprawidłowość czy przestępstwo

#17311
Gosc – aw
Uczestnik

Dziękuję za odpowiedź.

Czy ciężko udokumentować… hm….
Juz wyjaśniam jak wygląda sytuacja.
1. Jest to kwota poniżej 14.000 EUR.
2. Pracownik „decyzyjny” wiedział, że ma do wydania 48 tys. zł (to wynika z planu w konktretnym projekcie dofinansowanym z UE)
3. Ten pracownik wiedział, że ma za ta kwotę kupić konkretną ilość urządzeń – przyjmijmy 6 stacji graficznych.
4. Wysłał zapytania do 3 firm (uważam, że wszystkie trzy to była zmowa) z zapytaniem o ofertę na 6 stacji graficznych na łączną kwotę zamówienia 48 tys. zł.
5. Otrzymał 3 oferty na różny jakościowo sprzęt ale w cenach prawie tych samych – wszystkie właściwie prawie równe 48 tys. (nie liczmy złotówek lub groszy bo takie były różnice 🙂 )
6. Wybrał firmę A i od nich kupił te 6 stacji graficznych za kwotę 47″994,80 zł (39″340 zł netto + VAT)
7. Sporządził protokół z wyboru – czyli napisał, że firmy A, B i C złożyły oferty na dostawę stacji graficznych i wybrano firmę A za kwotę 47″994,80 zł gdyż zaoferowała najlepszy sprzęt jakoścoiowo. Protokół dał do podpisania szefowi (kierownik jednostki- ten podpisał protokół).

ALE !!
Jak weźmiesz te 6 stacji graficznych i wyślesz zapytania o cenę (o te konkretne modele stacji graficznych) to … możesz je kupić za cenę ok. 32″000 zł brutto !!

Czy nie uważasz, że jest to – no właśnie ! Co – przestępstwo czy błąd pracownika?