piątek, 19 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: audyt legalności oprogramowania

Home Forum Sektory Wojskowe Jednostki Budżetowe audyt legalności oprogramowania Odpowiedz na: audyt legalności oprogramowania

#17352
andrzejm
Uczestnik

Dzięki że ktoś się odezwał. Pozwolę sobie jednak niezgodzić ze stanowiskiem kolegi że jest to obszar bezpieczny. Proponuję wgłębić się nieco w ten temat a okaże się że mnóstwo komputerów posiada na swym wyposażeniu oprogramowanie na które jakoś nie możemy znaleźć dowodów zakupu lub zostało ściągnięte z internetu bo pisało że jest free. Coraz więcej jest też kontroli zarówno resortowych jak i zewnętrznych w jednostkach budżetowych a wynik kontroli może okazać się dla kierownika jednostki gwoździem do trumny, jeżeli chce dalej kierować jakąś jednostką ( jest to przestępstwo zagrożone karą do 3 lat więzienia oraz karami finansowymi)o ile w porę nie zabezpieczy się i nie przekaże „części odpowiedzialności” za stan oprogramowania oraz pliki znajdujące się na komputerze użytkownika na niego. Drugą stroną zadania jest optymalizacja wydatków na oprogramowanie. Zrobiłem już inwentaryzację oprogramowania zainstalowanego na komputerach ( nie obyło się bez problemów nawet w przypadku systemów operacyjnych) i nie mogę tego z niczym porównać. W księgowości są rejestrowane tylko programy zakupione oddzielnie (systemy operacyjne nie były ewidencjonowane z uwagi na włączenie ich w wartość komputera) w logistyce jest jakaś szczątkowa lista oprgramowania bez jakichkolwiek znaków identyfikujących dane oprogramowanie np numer klucza, wpis tylko np office i to wszystko czy windows. W dowodach urządzeń były także podane tylko nazwy i to niepełne oprogramowania, a poza tem w przepisach wojskowych mowa jest tylko o postępowaniu w stosunku do komputerów niejawnych a pozostałe są traktowane jak by ich nie było ( jeżeli chodzi o oprogramowanie oraz zasady postępowania – no może dostęp do internetu ) Pozdrawiam i proszę o jakieś pomysły w temacie mojego zapytania