środa, 24 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: audyt legalności oprogramowania

Home Forum Sektory Wojskowe Jednostki Budżetowe audyt legalności oprogramowania Odpowiedz na: audyt legalności oprogramowania

#17366
andrzejm
Uczestnik

Witam. Do Jędrka: co według Ciebie wskazuje że idę w kierunku kontroli? Chętnie to poprawię, uważam jednak, że nasze działanie ma i musi mieć w sobie elementy kontroli a wartością dodaną według mnie będzie( o ile uda mi się to wszystko pozamykać) 1. zapewnienie bezpieczeństwa w zakresie legalności stosowanego oprogramowania w firmie poprzez wprowadzenie odpowiednich procedur kontrolnych i wewnętrznych uregulowań w tym zaresie 2. optymalizacja dokonywanych zakupów i wykorzystania oprogramowania ( jednostka będzie posiadała wiedzę jakim oprogramowaniem dysponuje i na jakim stanowisku jakie oprogramowanie jest niezbędne) 3. wzmocni się świadomość pracowników dotycząca zagrożeń wynikających ze stosowania nie będącego własnością jednostki oprogramowania na służbowych komputerach ( wprowadzenie druku określającego odpowiedzialność karną i dyscyplinarną użytkownika komputera za znajdujące się na nim oprogramowanie oraz inne pliki nie związane z wykonywaną pracą – oczywiście po określeniu tzw opcji początkowej zaakceptowanej przez użytkownika[ zestawienie oprogramowania dopuszczonego przez pracodawcę do użytku na tym komputerze – inwentaryzacja i pozostawienie tylko legalnego oprogramowania]. Mam jednak pewne problemy z określeniem legalności oprogramowania: 1. czy w jednostce można stosować system Windows XP Home Edition, 2. Czy opisany przeze mnie problem w moim pierwszym poście jest do zaakceptowania( dotyczy Worksa8 + uaktualnienia Office 2003, 3. co zrobić jak brak jest naklejki certyfikującej dany produkt ( komputer poszedł do naprawy i wymieniono obudowę) a na fakturze nie ma danych odnośnie klucza produktu, 4. gdzie powinno się prowadzić całościową ewidencję oprogramowania zarówno systemowego jak i użytkowego,5. czy Linuks jest dopuszczony do stosowania w firmach bez specjalnej licencji ( to samo dotyczy Open Office). Nadal oczekuję na Wasze przemyślenia w tym względzie będą mi bardzo przydatne każde potwierdzone wskazówki. Pozdrawiam