czwartek, 25 kwietnia, 2024

Odpowiedz na: dodatkowe wynagrodzenie radców prawnych

Home Forum Sektory Samorządy dodatkowe wynagrodzenie radców prawnych Odpowiedz na: dodatkowe wynagrodzenie radców prawnych

#17641
terka
Uczestnik

W sprawie dodatkowego wynagrodzenia radców prawnych i ich oskładkowania miesza Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej. Wg nich, owe co najmniej 65% zasadzonych kosztów zastępstwa procesowego nie może być niższe, niż przed wejściem w życie przepisów dot. zasad odprowadzania skąłdek (tj. od stycznia 1999 r.)!!!! Bo przepisy ustawy o radcach prawnych (art. 22(4) w takim kształcie były wcześniejsze, niż ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.

Tez miałam z tym problem, w końcu, bo bezowocnych poszukiwaniach jakichkolwiek wykładni, w desperacji, powołując się na fakt, że jestem audytorem wewnętrznym i ta informacja jest mi niezbędna w mojej pracy, napisałam do : Centrali ZUS, RIO, Państwowej Inspekcji Pracy i oczywiście Mnisterstwa Prawy i Polityki Społecznej.
ZUS wcale nie odpisał, choć bardzo miła Pani w rozmowie telefonicznej potwierdząła, że owo wynagrodzenie nalezy traktować jak każdy przychód ze stosunku pracy.
MPiPS odpisało po kilku zaledwie dniach, że nie może być mniejsze, niz przed wejsciem w życie przepisów o systemie ubezpieczęń społecznych, jednak argumentów – zero.
RIO i PIP odpowiedzieli z opóźnieniem, ale z ich pism wynika, ze nie ma mozliwości, w świetle obowiązujących przepisów, by dodatkowe wynagrodzenia radców traktowac odmiennie, niż jakiekolwiek inne. Owo 65% to kwota przychodu podlegająca wszystkim składkom i podatkowi od osób fizycznych.
A ponieważ z powyższych organów najważniejsza jest dla mnie opinia RIO i PIP (bo to RIO może skontrolować prawidłowość dokonywania wydatków i odprowadzania skłądek, a PIP mogłoby uznać, że robimy krzywdę radcom, naliczając zaniżone wynagrodzenie), zastosowalismy się do tych opinii.

Jestem tez w posiadaniu kopii pisma Krajowej Izby Radców Prawnych, do której wystepowała inna jednostka, nie ja, w której z bólem serca przyznają, że w obecnym stanie prawnym brak jest podstaw, by dodatkowe wynagrodzenie radców prawnych traktować inaczej, niż inne przychody se stosunku pracy.

Uzbrojona w powyższe opinie przedstawiłam swoje stanowisko szefowi i głównej księgowej, na co nasi radcy nie mieli już zadnych argumentów.
Pozdrawiam 🙂