czwartek, 17 czerwca, 2021

Odpowiedz na: zoz_moder

Home Forum Organizacje AW zoz_moder Odpowiedz na: zoz_moder

#17658
wojtania
Uczestnik

Wszystko na to wskazuje, iż urzędy gmin, starostwa powiatowe, urzędy marszałkowskie, które mają oprócz NIP-u urzędu – jednostki budżetowej NIP gminy/powiatu/województwa jako osoby prawnej popełniły przestępstwo przeciwko rachunkowości polegające na nieprowadzeniu rachunkowości podmiotu oznaczonego NIP-em osoby prawnej.

Zgodnie przecież z art 3u1p1 uor podmiotem rachunkowości jest każdy wymieniony w art 2u1 uor…tam zaś wymieniony jest i urząd jako jednostka budżetowa i gmina/powiat/województwo jako osoba prawna.

Kodeks Karny Skarbowy obliguje podatnika do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a za ich nieprowadzenie przewiduje sankcje w postaci 240 jednostek.

Ustawa o rachunkowości przewiduje oprócz grzywny również kare 2 lat pozbawienia wolności.

Ci co zgłosili do NIP-u i urząd i osobę prawną powinni zatem zadbać o prawidłową rachunkowość ich urzędów.

Księgowanie bowiem w księdze głównej urzędu faktur gdzie raz w pozycji nabywca występuje urząd(starostwo lub odpowiednio urząd marszałkowski), a za chwilę gmina(powiat lub województwo) to EWIDENTNE PRZESTĘPSTWO PRZECIWKO RACHUNKOWOŚCI.

TW

Ps.: jak zareagowali audytorzy na fakt iz w przypadku posiadania dwóch NIP-ów występują one w jednej księdze głównej….nijak???