czwartek, 28 marca, 2024

Odpowiedz na: Przestrzeganie procedur kontroli finansowej ( autoryzacja, rozdział obowiązków).

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Przestrzeganie procedur kontroli finansowej ( autoryzacja, rozdział obowiązków). Odpowiedz na: Przestrzeganie procedur kontroli finansowej ( autoryzacja, rozdział obowiązków).

#17968
krecik
Uczestnik

Twój audyt to typowy audyt zgodności. Powtarzając za Tamara muszę stwierdzić ,że to bardzo obszerny temat. Punktem wyjścia bedą istniejące w jednostce w formie pisemnej procedury zaliczane do procedur kontroli finansowej. Robiąc analizę ryzyka do zadania wybierasz obiekty do badania czyli poszczególne zagadnienia omawiane w procedurach. Np.
– prawidłowośc dokonywania zakupów do kwoty 14 tyś euro jeśli jednostka posiada taką procerdurę
– prawidłowość udzielania zamówień publicznych w trybach ustawowych
– obieg i kontrola dokumentów ksiegowych-zgodnie z istniejąca iunstrukcją emisji, obniegu i kontroli…(faktury, listy płac, delegacje, umowy, )
-windykacja należności zgodnie z instrukcja windykacvjną itp.
Większośc potrzebnych dokumentów do audytu to będą dokumenty księgowe, pozostałe uzyskasz z komórek zajmujących się dokonywaniem zakupów, zamówieniami publicznymi, itd. W związku z tym audytem musisz objąć kilka komórek organizacyjnych.
Badasz wybrany proces krok po kroku i stwierdzasz czy jego przebieg zgodny jest z zapisami odpowiedniej instrukcji, czy dokumenty zawieraja wymagane dowody kontroli.
Tak ja to widzę , chociaż audytu o takim zakresie nie robiłam. Elementy takiego audytu miałam przy okazji realizacji poszczególnych zadań ( zakupy, zamówienia publiczne, windykacja, regulacja zobowiązań)
Pozdrawiam!